Wat is „vanzelf ontstaan Weer zo'n vraag waarover niemand tegen woordig in twijfel verkeert, maar die in 1860 onbeantwoord bleef. Wij weten, dat een stuk vlees, gedurende enige tijd aan de lucht blootgesteld, onder wormen komt te zitten, omdat vliegen daar met hun eitjes de oorzaak van zijn. En wij weten ook, dat steriel afgedekt vlees niet bederft. Maar er was een tijd, dat men geloofde, dat koren vanzelf grijs werd en dat de geuren uit de moerassen aldaar kik kers, slakken en bloedzuigers deden ont staan men was ervan overtuigd, dat vlooien en wormen uit het vlees ontstonden. Dat was tevens de opvatting van meneer Pouchet uit Rouaan. Toen Pasteur de brief gelezen had, fronste hij de wenkbrauwen: hij begreep dat de gedane proeven niet smetteloos waren uit gevoerd. Pouchet had willen bewijzen, dat er na afsluiting van de buitenlucht toch organismen ontstonden en tot wasdom kwa men, maar hij was niet op zijn hoede ge weest voor de organismen die zich arglistig in zijn instrumenten hadden weten in te dringen. „Die microben zijn niet uit zichzelf ont staan", peinsde Pasteur; „zij bestonden al, maar dat zal ik moeten aantonen door een tegenproef". Het begon op de vliering Nu was het doen van proeven, ondanks hetgeen men zou denken, voor Pasteur geen eenvoudige zaak. Want op de kweekschool waarvan hij administrateur was, bestond geen laboratorium. Aan het ministerie vroeg hij enig crediet, maar de minister liet weten, dat zijn budget geen ruimte liet, nog niet voor vijftig centimes, voor kosten van onderzoekingen. Maar hij vroeg en kreeg vergunning om zich in een hoekje van de zolder te installeren. En zo plaatste hij droogoven en reageerbuisjes op een vliering, waar hij op geen andere manier kon komen, dan op zijn knieën... Hier en onder deze omstandigheden begon de we tenschappelijke beweging, die de genees kunde zou vernieuwen. Pasteur had goed gezienzodra de proef op vlekkeloze wijze werd uitgevoerd, verscheen er geen enkele microbe en was er van ontstaan uit het niets geen sprake. Wilde een arts dus een wond behoeden voor infectie, dan hoefde hij alleen maar te zorgen dat deze vanide buitenlucht werd afgesloten, zonder jje- vreesd te zijn, dat er bacillen zouden komen zonder dat er ooit een vader-bacil was geweest Pasteur legde op 6 februari 1860 zijn be vindingen voor aan de Academie van Wetenschappen en onmiddellijk begonnen de meningsverschillen. Victor Meunier viel Pasteur aan in „Le Siècle" en zei dat de chemicus Pasteur bij het bepalen van dierlijke organismen en het trekken van logische gevolgtrekkingen, zich moest laten bijstaan door deskundigen op dat gebied. Pouchet liet zich wraak gierig uit en vervolgens ontstak ieder in toorn, die de oude leer wilde blijven aan hangen en als het aankwam op bewijzen daarvan, met zeer weinig genoegen namen. Maar Pasteur antwoordde geducht en in de ideeënstrijd die daarna losbarstte weer de hij zich op een wijze die men in wetenschappelijke kringen nauwelijks ge wend was. Als de wetenschap aanvalt Men stelt zich gewoonlijk wetenschaps mensen als bleue, vreedzame lieden voor, die zich op zachte toon met elkaar onder houden over geleerde kwesties ontbloot van elk wezenlijk belang. Deze voorstelling gaat evenwel allerminst op voor de strijd lustige Pasteur, die een hartstocht had, namelijk de wetenschappelijke waarheid en als men die geweld trachtte aan te doen, Vieren die hijs! Op de rede van het eiland Barbados (Klei ne Antillen, ten oosten van de Nederland se Antillen) is een lichter langszij de Oranje Nassau van de KNSM gekomen. Er is Amstel bier aan boord en die moet op stroom worden overgeladen. Van dat over laden maakte de heer Verspoordie een reis maakte met de Oranje Nassau, deze foto. Op het dek zijn de drie delen van het luik te zien, dat het ruim met Amstel bier heeft afgesloten. 2

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 4