1 Deze maand TffgffgggM STEVENSON? Eerlijk zijn, vriendelijk zijn wat te verdienen en minder uit te geveneen gezin over het geheel gelukkiger te maken door zijn aanwezigheidom iets op te geven wanneer nodig en niet bitter te wordenom een paar vrien den te behouden zonder in alles aan ze toe te geven en bovenal, op de zelfde moeilijke voorwaarden, be vriend met zichzelf te blijven zie daar een opgaaf voor alles wat de mens heeft wat betreft zielskracht en tederheid. laten we eerst een dame aan het woord. Ze is reeds lang overleden, want haar woorden dateren van 28 september 1836 toen ze in de Parijse krant „La Presse" schreef: Deze week is hier niets bijzonders voorgevallen: een revolutie in Portugal, in Spanje is de republiek uitgeroepen, een nieuw ministerie te Parijs, een daling op de beurs, een nieuw ballet in de Opéra en twee hoeden van wit satijn in de Tuile- rieën. De revolutie in Portugal, aldus ver volgt mevrouw Emile de Girardin zag men aankomen, de z.g. republiek in Span je is reeds lang voorspeld, het ministerie was veroordeeld, de beursdaling was al op gevangen en het nieuwe ballet aangekon digd. Zodat het merkwaardigste deze week twee hoeden van wit satijn waren. Allen die nu menen, dat hiermee een be gin is gemaakt aan een weldoortimmerd betoog over het een of ander saai onder- werp, zijn abuis. Wij hebben mevrouw De Girardin aangehaald omdat ons haar visie op de, werkelijk niet zo rustige, tijd van toen bijzonder nuchter en zo bijzonder vrouwelijk is. Wij hebben deze vrouw ge citeerd omdat wij zelden vrouwen citeren op deze plaats en omdat wij nu weer een man gaan citeren. Een sportman, Martin Lauer genaamd, die beter kan hordenlopen dan wij allemaal. En deze Lauer heeft in de Süd Deutsche Zeitung het zijne gezegd van bier en sport. „Uit eigen ervaring", verklaart hij, „kan ik zeggen, dat verschei dene trotse veelbierdrinkers zich bijzonder inspannen om een echte sportman onder ta fel te drinken. Hetgeen maar zelden lukt. Ik zeg niet, dat dit soort sport door echte sportlieden zo dringend moet worden be oefend, want natuurlijk is alkoholmisbruik schadelijk. Maar ik zeg toch twee- a drie maal per jaar: hoog de bierkan!" En hij vervolgt: „Heel veel sportlieden menen dat zij hun geluk en succes met noeste ascese moeten of kunnen afdwingen. Ik ken niemand, wie dat is gelukt. De man zal wel hebben ontdekt, dat het veel moeilijker is een echte asceet te worden, dan een goede sportman overeenkomstig zijn bekwaamheden. Asceet én sportman worden gaat niet. De werkelijk sportief ge zonde levenswijze is eigenlijk de volkomen natuurlijke behoefte van de man die in zijn sport iets presteert en niet een dwang die hij zichzelf moet opleggen om tot grotere daden te geraken. Gezonde levensvreugde is de eerste voor waarde voor een sportloopbaan, die pas met succes bekroond wordt als hij niet zo bar serieus wordt genomen. Daarom dus: Proost Dat u dit leest nog maar zo kort na de Olympische Spelen is zuiver toeval. Het kan nooit kwaad als wij ons, die „van het bier leven", bewust zijn van de verhou ding bier en maatschappij, of het nu sport of 'n ander facet van deze maatschappij is. Haar echtgenoot was de oprichter van La Presse en de eerste die het systeem toepaste om de reclame tot de finan ciële basis van een krant te maken.

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 2