Vijf jaar Parbobier Op 28 oktober 1955 opende Z.K.H. de Prins der Nederlanden de Surinaamse Brouwerij door het opendraaien van een kraan waardoor voor het eerst schroot in de brouwketel stortte. Op de foto werden tijdens deze officiële handeling de volgende personen vereeuwigd naast de prins v.l.n.r. de heren mr. A. Benders president-commissaris Surinaamse Brou werij en toenmalig adjuct-directeur Amstel Brouwerij), A. Dumoleyn, technisch directeur, Z. Exc. E. de Veer, minister van Economische Zaken, (wijlen) prof. mr. W. A. Kern kamp, minister van Overzeese Rijksdelen en ir. R. van Marwijk Kooy. Prijs voor huwelijksgeluk Drie gelukkig getrouwde paartjes hebben kortgeleden een jury tan zes ongetrouwde mannen en zes ongehuwde dames ervan overtuigd dat zij gedurende een jaar en een dag na hun huwelijksvoltrekking geen en kele keer met elkaar ruzie hadden gehad. Het was in het plaatsje Dunmow, Z.O. Engeland, waar jaarlijks dit soort onder zoeken reeds zevenhonderd jaar plaatsvin den. De echtparen zouden beloond worden met zijden spek als zij de jury konden over tuigen, dat zij gedurende dat jaar en die dag geen ogenblik hun huwelijkskeus had den betreurd. Zij namen plaats op de getuigenbank en werden door een raadsheer ten overstaan van de jury ondervraagd. Een vierde paartje slaagde er niet in de jury te overtuigen maar het kreeg een troostprijs in de vorm van een gerookte ham. Na het onderzoek gingen de echtparen tra ditiegetrouw naar de markt, waar zij ge knield op puntige stenen met een oude eedsformule zwoeren dat zij nooit ruzie hadden gemaakt. Men neemt aan dat de ceremonie van Dun mow in 1244 is ingesteld door Robert de Fitzgerald als een beloning voor ieder echt paar „dat naar de priorij zal gaan en aldaar op puntige stenen geknield, zal zweren dat beiden noch getwist hebben, noch hun hu welijk betreurd hebben in het jaar en de dag na de huwelijksplechtigheid" In de oorlog, toen spek op de bon was in Engeland, kwamen de zijdjes uit landen van het Gemenebest. De eerste beloning in de vorm van spek werd uitgereikt in 1445. 19

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 21