85 jaar geleden laatste kermis „De laatste in Amsterdam gehouden kermis werd gevierd van maandag 13 tot zondag 19 september 1875 (op de Botermarkt, het latere Rembrandtplein). En de burgers deden het goed. Nog nooit was het zo druk geweest. Pleziertreinen voerden de feestgangers bij duizenden aan. Alle hotels waren volgeboekt. Van heinde en ver kwa men de provincialen toegestroomd. In deze kermisweek vervoerde de Amsterdamsche Omnibus Maatschappij rond 80.000 passa giers, hetgeen een ongekend groot aantal was. In het populaire bierhuis van Roete- meyer in de Amstelstraat schonk men in die week tussen de 25 en 30 duizend glazen bier en een slordige 10.000 glazen punch. De beroemde eierenverkoopster Trui pelde in haar eentje 5.000 eieren voor de beluste klanten. Krasnapolsky telde tussen de 30 en 40 duizend gasten, de Poort van Cleve verwerkte o.m. 1.400 kg vlees en 7.000 eieren, waarvoor 16 vaat jes boter nodig waren. Op de kermis ston den 27 poffertjeskramen die, volgens schouders hebt genomen, te volbrengen", aldus besloot de heer Swart zijn toespraak. Tot grote verrassing van de heer Elzinga ontving hij uit handen van de heer Swart een radiotoestel, dat door collega's en directie was geschonken. De heer Tasma, een gepensioneerd collega, nam hierna het woord, hetgeen hijzelf wel ongebruikelijk vond, maar hij wilde toch gaarne de dertigjarige prettige samenwer king memoreren. De heer Elzinga had met verlangen naar dit ogenblik uitgezien en er toch ook tegen op gezien. Banden die in tientallen jaren tot stand zijn gekomen en versterkt zijn, worden nooit zonder weemoed verbroken. ,,Ik hoop, dat ik niet al te zeer tekort geschoten ben, want ik heb steeds getracht christen te zijn in mijn daden. Ik wil geen Dames en heren, Hoewel ik uit den aard der zaak hij mijn afscheid van de brouwerij op 31 augustus j.l. al een woord van dank heb uitge sproken, wil ik niet nalaten u allen langs deze weg mede uit naam van mijn vrouw nogmaals hartelijk te bedanken voor uw vriendschap en toegenegenheid zoals deze tot uiting zijn gekomen op die namiddag, waarop ik afscheid genomen heb; het radiotoestel dat ons als afscheidscadeau werd aangeboden, was voor mij wel een volkomen verrassing en de bak met fraaie schatting, 1.175.000 poffertjes afleverden. De wafelkramen bakten samen 330.000 wafels. De Amsterdamse brouwerijen lever den 150.000 liter bier af, ongeacht de an dere biersoorten die nog werden geschon ken." Aldus de heer J. Vriese in Ons Amsterdam van september 1957. Het was de laatste kermis, nu vijfentachtig jaar geleden. Het jaar daarop braken er relletjes uit op de dag dat de kermis had moeten beginnen: met stokken bewapende mannen en jongens sloegen ruiten in en vernielden straatver lichting. Het enige slachtoffer was een man, die er niets mee te maken had en in de Leidsestraat door een verdwaalde politie kogel werd getroffen. Toen brak het ver zet en zo kwam op 14 september een eind aan het Kermisoproer van 1876. Enige malen per jaar worden er hier en daar in Amsterdam nog kermissen gehou den, maar de grote kermis is reeds vijfen tachtig jaar verdwenen. zemelknoper zijn", zo besloot hij, „maar u alleen dit zeggen, dat u allen Jezus in uw leven nodig hebt als uw Heiland", Met dank aan allen en de mededeling dat de pastorie in Zuiderwoude steeds voor iedere Amstelcollega zou openstaan, werd het officiële gedeelte van dit afscheid be sloten. Zeer velen maakten hierna gebruik van de gelegenheid om het echtpaar El zinga de hand te drukken en gezamenlijk het Amstelglas te heffen op een voor spoedige toekomst. Volgens de rechtzinnig-protestantse op vatting heeft God reeds van den be ginne uitverkoren wie zalig zullen wor den. hetgeen door de remonstranten niet wordt geloofd; deze uitverkiezing of predestinatie is een eeuwenlang strijdpunt o.a. tussen remonstranten en contra-remonstranten. planten evenzeer. Voor een en ander zeg ik u ook namens mijn echtgenote van harte dank. Van de radio genieten wij elke dag en van de planten insgelijks. Ik hoop, dat het gezegde „uit het oog uit het hart" in ons geval niet van toepassing zal blijken. Zal ik mijn schreden nog wei eens naar Mauritskade 14 wenden, weder kerig zult u de weg naar het landelijke Zuiderwoude weieens inslaan? U alleszins het beste toewensend, met har telijke groeten ook van mijn vrouw, t.a.v. B. Elzinga 13

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 15