is en waarvan het meel eerst na een groot aantal bewerkingen voor de bereiding van deze koeken gebruikt kan worden. Hoewel de missie zich hier reeds geruime tijd met de kerstening van de bevolking bezighoudt, is het geloof aan diverse boze geesten on der de bewoners nog vrij sterk. De offerplaats, waar wordt geofferd om de goden gunstig te stemmen, ontbrak niet. De smaak van de goden moet wel bijzonder goed zijn, want naast enig voedsel stonden bij deze offerplaats voornamelijk flesjes Parbo bier. De oude Egyptenaren schijnen dus niet alleen te staan in hun overtuiging dat bier een godendrank is. De avond van dezelfde dag heb ik bijzon der gezellig doorgebracht bij de heer en mevrouw Dumoleyn thuis. Dinsdagmorgen heb ik samen met de heer Dumoleyn eerst een bezoek gebracht aan het bontste en kleurigste schouwspel van Paramaribode markt, waar vertegenwoor digers van alle bevolkingsgroepen al dan niet schreeuwend, hun waren aanbieden. Met groeiende verbazing sta je hier te kij ken naar de kotta-missies (vrij vertaald: rokjuffrouwen), die met grote manden, waarvan de inhoud varieert van vruchten tot kippen, op hun hoofd lopen te balan ceren. Door de doordringende lucht die er hangt, vertrek je echter weer gauw. Na de markt zijn we naar de Surinaamse Brouwerij gegaan, die enigszins buiten de stad ligt. Het is fantastisch leuk om een bedrijf, waarmee je door je werk alleen van verre enigszins bekend bent, eens in werkelijkheid te zien. Hoe het Parbo bier smaakte? Ik kan het u aanbevelen, 's Middags heeft de heer Dumoleyn mij eerst meegenomen op een interessante tocht door de stad en de rest van de middag heb ben wij in gezelschap van de heer Daim van de Parbo Verkoopcentrale en zijn vrouw, doorgebracht in Leonsberg aan de Surinamerivier. Mijn laatste avond in Su riname heb ik bijzonder plezierig doorge bracht bij de familie Struylaart. Mijn ouders zijn afkomstig uit een dorp in Zeeuws- Vlaanderen, dat niet ver af ligt van de vroegere woonplaats van de familie Struy laart en ik ken het dialect, dat de Struy- laarts nog niet zijn verleerd, en de streek vrij goed, en dat maakte het allemaal bij zonder gezellig. Te snel was het woensdag, de dag van mijn vertrek naar Curasao, 's Morgens heb ik op mijn gemak eerst nog wat rondgewan deld door Paramaribo, waarna ik nog even NEW YORK ZOALS FRED KROES HET ZAG Het gebouw der Verenigde Naties aan de Hudson stelt alle wolkenkrabbers in de buurt in de schaduw. Volgens het vlagprotokol mag de Stars <5- Stripes in de Verenigde Staten nooit onder een andere vlag hangen, behalve in en aan het exterritoriale gebouw van de V.N., dat gelegen is aan het eind van de tweeënveertigste straat. Alle gebouwen op de voorgrond liggen op Manhattan (Indianenwoord, dat betekent: de plaats waar wij allen dronken zijn geweest), het is een rots, waarop dus de wolkenkrabbers een stevige basis hebben. Het water ivaaraan het V-N.-gebouw ligt heet East River en de overzijde is Long Island. Links ontwaart men de Queensboro brug en deze verbindt zowel Manhattan met Long Island als deze beide met het eiland waarvan nog een stuk te zien is, Welfare Island. 6

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 8