Brand in de mouterij (Lang geleden) „Een brand zo fel en uitgebreid als men hier in jaren niet heeft gezien, woedde in de afgelopen nacht in de Beiersch-Bierbrou- werij De Amstel aan de Mauritskade". Aldus begint een verslag in het ochtend blad van het Algemeen Handelsblad van 26 juli 1902. Hoe de brand ontstaan was, kon niet wor den vastgesteld. In het avondblad van de zelfde krant stond„Men vermoedt dat door zelfontbranden ener stof die uit de hop was verwijderd en dat zeer brandbaar is, de brand is ontstaan. Ook bestaat er mogelijkheid, dat op het laboratorium enig vocht is ontploft." Hoe dat ook zij, het werd een „lekker fik kie", dat het voor zes ton verzekerde ge bouw grondig vernielde. De verslaggever maakte er een sappig stuk je van „Ver in de stad was reeds de felrode gloed zichtbaar, die lokte drommen kijklustigen, zich voornamelijk verzamelend aan de zuid zijde van de fabriek, waar een open ter rein achter het Oosterpark een prachtige gelegenheid bood om het huiveringwekken de toneel gade te slaanMaar mooier, fantastischer was het gezicht aan de voor zijde. Daar zweefden, sterk afstekend tegen de roodvlammende achtergrond, donkere spookgestalten, rustig bewegend, nu links dan rechts de handen, uitspreidend een zil- verglanzende straal, die, waar hij de vuur gloed trof, zich ten dele oploste in dwar relende witte wolkjes U ziet het, het wordt bijna literatuur. ,,Dc brand is zeer onverwacht uitgebarsten in de mouterij, een lang gebouw, dat bijna de gehele lengte van het terrein beslaat. Om tien minuten over half twaalf was de directeur der brouwerij, de heer Wester, nog op het terrein geweest om zijn rijwiel op te bergen, er was niets verdachts te be speuren en hij begaf zich gerust naar zijn woning. Om kwart voor twaalven, vijf mi nuten later, werd de brand ontdekt door twee werklieden, twee „stoppers" In de moutkelder sliepen een twaalf tal mouters, die daar de talrijke muggen in hun slaapkamers waren ontvlucht. Zij werden gedeeltelijk door kameraden, ge deeltelijk door het rumoer van instortende Een ongekende vuurzee verwoest de mouterij. Deze suggestieve plaat is een merkwaardig lot beschoren geweest: hij werd tot briefkaart gemaakt en werd zo verzonden aan vrien den en familie opdat ook zij konden meegenieten van het „huiveringwekkende schouw spel"Men ziet hier de achterkant van de brouwerijhet houten gebouwtje is een hulp- school. 2

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 4