niet, dat men dit soort pullen reeds sinds ver vervlogen tijden een bepaalde naam heejt gegeven, namelijk KEFERLOHER. In 933 bracht de grote en verschrikkelijke slag op de Lechfelderheide weer eens de be- slissing over het voortbestaan van het avondland. De zege leek eerst naar de Hon garen te gaan, want de voorgangers der NAVO hadden destijds gebrek aan het ge heime wapen: de lichte ruiterij. Toen de nood het hoogst was, riep keizer Otto uit: Daartegen kunnen mensen niets doen, al leen God kan hier nog helpen" Op dit moment kwam er hulp voor de Duitse legers en deze 07nmekeer werd te weeg gebracht door onze brouwerszonen uit Beieren. Op hun paarden kwamen ze nader bij gesneld en beslisten de grote Hongaren- slag ten gunste van het avondland. Omdat de Landes-hoofdstad München daar voor nog niet geschikt was, moesten de overwinnaars de buitgemaakte Hongaarse paarden verderop in het toen reeds bloeien de dorp Keferloh te koop aanbieden. In de betrouivbare geschiedenisboeken kan men lezen, dat de keizer als dank aan de vele Beierse boerenzonen, enige van hen in de ridderstand verhief en voor hen in Keferloh de paardenmarkt stichtte. Deze paardenmarkt ivordt tegenwoordig nog op de eerste zondag en maandag van septem ber gehouden. Vooral in de negentiende eeuw werd deze markt druk bezocht en natuurlijk werden er behalve de bij komstige kermissen ook steeds paarden verhandeld. Daar het dan september was, werd het vanzelfsprekend ook een echt bier feest. Men gebruikte er de bierpullen van aardewerk, die hun vorm te danken hebben aan de aardewerk pullen uit de oudheid. Zo zou men dus het ontstaan kunnen ver klaren van de bierpul, waaruit vooral in Beieren nog zeer veel bier gedronken wordt en waaruit in Nederland sinds de Amst el ectie reeds duizenden eveneens met veel plezier drinken. Van Keferloh naar Amstelstad is voor bier drinkers slechts een stap, want ,.De goede Bacchus is een vriend, die droeve geesten wonder dient" De eerste glazen pullen werden in Egypte vervaardigd en van dit land uit hebben glazen voorwerpen en de kunst van het glas smelt en zich over Klein-Azië en de landen rond de Middellandse Zee verspreid. De voorwerpen werden gevormd uit glas in half zachte toestand of zij werden uit de gekoelde massa gesneden en geslepen. De kunst van het glasblazen werd in Syrië uitgevonden en toen daardoor het vervaardigingsproces veel vereenvoudigd was bleek het materiaal zich bij uitstek voor het maken van gebruiks goed te lenen. Voor de vervaardiging van deze kunstige drinkvoprwerpen is er misschien geen schoner materiaal dan glas. De vormen zijn alle keramisch, maar dragen toch niet het karakter van de pottebakkersschijf Wist u dat in 1870 de beide pullen op voetstuk in Culemborg nog gesmolten werden 30

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 32