Brief aan de redactie Ik grijp niet gauw naar de pen en zeker niet om ingezonden stukken te schrijven, maar nu zou ik u toch wat willen vragen. In Het Spongat van juni staat het verhaal van de Floriade en daarin staat het woord parafernalia, dat ik niet ken. Maar ik heb het ook nergens kunnen vinden. Heeft tt het zelf bedacht of heb ik zo'n slecht woordenboek? Overigens vind ik Het Spongat bijzonder interessant en ik geloof wel, dat velen dat met mij eens zullen zijn. M. v. d. G. Parafernale goederen is een term uit de Code Napoléon, het wetboek dat onder Napoleons regering in Frankrijk tot stand is gekomen. Er werden die goe deren mee aangeduid, die de vrouw in het huwelijk meebracht, behalve de bruidsschat, en die te allen tijde haar eigendom bleven. Het zullen, behalve lijfgoed en derge lijke, wel dingen zijn geweest, die de vrouw tot sieraad moesten dienen en vandaar, dat in overdrachtelijke zin, aan parafernalia de betekenis gegeven moet worden van fraaie bijkomstigheden, sierlijke zaken die het geheel verleven digen en aantrekkelijk maken. Nee, wij geloven niet, dat u een slecht woordenboek heeft, want wij hebben al lerlei boeken moeten doorsnuffelen voor wij bovenstaande betekenis ont dekten. De heer A. van Gijzen, die, zoals wij in het vorige nummer meldden, tot pro curatiehouder van het filiaal Rotterdam is benoemd. nachtgewaad besteeg ik de trappen die toe gang gaven tot de bovenste verdiepingen, vergezeld van onze hond, voor alle zeker heid gewapend met een klewang die ik in mijn zenuwen van een wapenbord had ge nomen en nageoogd door angstige gezins leden. Juist zag ik een flinke „jongen" achter een kist verdwijnen, en ik hitste de hond aan, hem aan te vatten. De hond deed echter niets, totaal niets. Ik verdacht hem er zelfs van dat hij stond te lachen, dat kan een hond ook al. Hij snapte er niets van. Als professor Einstein mij over zijn relati viteitstheorie had gesproken, zou ik er ook niet veel van gesnapt hebben. Het zou mij vaag schemeren. Zo verging het deze hond ook. Had ik hier echter een foxterrier gehad dan had hij als een razende tekeer gegaan en hij zou niet eerder gerust hebben voor hij er een te pakken had. Kijk, rassen worden gefokt voor zekere doeleinden. De foxterrier wordt gefokt om dieren onder en boven de grond te vervol gen. Men noemt ze dan ook aardhonden. Dit schrijft tenminste de heer Toepoel in het boek „Onze Honden". De heer Toe poel is echter helaas kortelings overleden. Hij wist zoveel van honden en was ze zo toegedaan, dat zij hem zeer zeker tot mi nister zouden hebben benoemd als zij daar toe in de gelegenheid zouden worden ge steld. O ja, die ratten ben ik kwijt geraakt met behulp van een gemeente-instantie. Dagen lang hebben wij tot in de nacht op ieder geluid op zolder gelet, doch het bleef stil. Voor alle zekerheid heb ik de oude draad- haar foxterrier Bessy, dochter van de be kende internationale Kamp That Timber o 1 Earlsmoor laten komen. Ik had dit com pacte hondje destijds verworven via de heer Krebs, de bekende terrierkeurmeester. Bessy is moeder geweest van vele goede terriers. Zij had direct door op die zolder waar het om ging, kon niets vinden om te doden, doch snuffelde en snoof altijd maar op een en dezelfde plek op de vloer. Nieuwsgierig wat dit te betekenen had heb ik de vloer opengezaagd. Ik trof er twee ratten aaixmet vijf jongen, gelukkig dood. Zij hadden hun nest bekleed met twee dienstsokken van mijn zoon. Een volgende keer meer. E. van Kan. 24

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 26