OLLAND Rashond of geen rashond door E. van Kan Mij gewerd een opmerking van enkele dames, dat ik geheel geporteerd zou zijn voor rashonden en dat ook een niet-rashond de volle aandacht verdient. Deze opmerking is te belangrijk om met een eenvoudig P.S.-je af te doen. Om de geachte dames echter gerust te stellen kan ik hun mededelen, dat ik mo menteel zelf een hond heb die van geen enkel ras afstamt. Het is gewoon, zo maar een hond. Toen mijn dochtertje eens enkele bood schappen in een warenhuis te Amsterdam moest doen, kwam zij thuis met een zeer kleine hond. Kennelijk zes weken oud. Zij had dit „koopje" maar genomen van een jongetje, dat voor het bewuste waren huis dit dier aan de voorbijgangers te koop aanbood. Zij had op dat moment „hond" voor haar geld gekozen. Ik kon het kind natuurlijk niet teleurstellen en met dit koopje zit ik nu nog. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat het beestje niet te groot zou worden doch nu hij volwassen is ontpopt hij zich als een reus met een schandalige eetlust. Vaak vraag ik mij af van welk ras deze hond afstamt. De kleur van zijn vacht is die van koude thee. Zijn ene oor staat rechtop en het andere ligt als een kromme bananenschil over zijn schedel. Zijn voorhand is zo los dat hij bijna over zijn voorpoten struikelt. Zou er bulldoggen bloed in zitten? Allerlei rassen zijn hier in verwerkt en het is voor een rechtgeaard fokker bijna niet om aan te zien. Misschien stamt hij wel af van een meloen. Je kunt tegenwoordig nooit weten. Beste lezer, ik weet het niet meer. Hij trekt zich echter van zijn duistere af stamming niets aan en ligt rustig op zijn gewatteerde hondensofa, afwachtend welke spijs en drank hem zal worden voorge schoteld. Hij geniet kennelijk van het leven, ge schraagd door de wetenschap dat hij de lieveling der vrouwen is. Vaak ook glipt hij de deur uit op zoek naar een teefje om met haar zijn geslachts drift te delen. U weet, honden zijn vaak onbeschaamd als het hierom gaat. Hij komt dan op een laat nachtelijk uur aanzetten, ons uit de slaap blaffend en met een wolk van ongenietbare luchtjes aan het lijf. Zou hij zich met zijn kornuiten op de plaatse lijke vismarkt hebben opgehouden? Ik heb hem ook wel eens aangetroffen op Kattenburg, zoals bekend een zeer volkrijk stadsdeel te Amsterdam, waar hij mij schaamteloos van klant tot klant volgde. Niettegenstaande dit alles houden wij zeer van hem, hij is een „iemand" geworden en gaarne levert hij de tegenwaarde voor zijn verzorging door het springen door hoe peltjes en het uit de bus halen van de cou rant en het opsporen van mijn pantoffels. Eén keer heeft hij ons echter teleurgesteld. Toen ik kortgeleden een perceelsgedeelte aan de Plantage Middenlaan huurde, ver zekerden mij de toenmalige bewoners, dat het dak niet lekte en er geen ongedierte in huis was. Helaas waren beide dingen niet waarhet dak lekte wel en er waren ratten. Deze knagers kwamen uit de belen dende Hollandse Schouwburg die leegstaat in afwachting van de restauratie, die deze zal verheffen tot monument ter nagedach tenis van onze gedeporteerde joodse land genoten. Kennelijk werden de ratten, zo groot als kleine katten, aangelokt door de geuren van het gebraad uit de keuken, welke geur zich kennelijk verspreidde in de schouw burg via een luchtrooster. In onze eerste schrik dachten wij in het holst van de nacht, dat er dieven of inbrekers in huis waren en natuurlijk dachten wij onze toe vlucht te kunnen nemen tot onze hond. In Bier proeven op de tentoonstelling Con cours Agricole te Parijs; links met bril mr. H. E. R. E. A. Frank, landbouw- attaché van de Nederlandse ambassade. 23

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 25