Uit Tussen de Rails Wedden De kelner was op weg naar de stamtafel met een plateau glazen bier. De juist bin nenkomende bezoeker keek belangstellend toe, bekeek het gezelschap aan de stamtafel en zocht zijn slachtoffer uit. „Meneer," zei hij, „ik wil met u wedden om een rijksdaalder dat ik dit glas onzicht baar kan leegdrinken". De aangesprokene keek de nieuweling arg wanend aan en schudde van nee. „Ja, dat dacht ik wel", zei de dorstige klant; „maar voor de aardigheid dan om een dubbeltje". Dat kon en de man knikte instemmend. De ander pakte het glas, bevochtigde zijn lippen en liet toen de inhoud van het glas ten aanschouwe van iedereen door zijn keelgat verdwijnen. „Noem je dat onzichtbaar?!" riep de ander verontwaardigd uit. „O ja, dat is waar ook, dat had ik wer kelijk vergeten. Nou, dan heb ik het ver- loren. Hier is uw dubbeltje". Door het gelach dat hierna klonk, drong het tot het brein van de man-zonder-bier door dat hij met zijn weddenschap vijfen- dertig cent had verloren. „Ik wil uw verlies goedmaken", zei de verliezer, „u hoeft niets anders te doen dan hetzelfde wat ik doe". Terwijl hij dit zei, pakte hij twee lucifers en gaf zijn tegenpartij er een; de ander behield hij zelf. Hij pakte zijn lucifer, boog hem zover door dat hij knakte en keek toe terwijl de ander hetzelfde deed. „Prachtig", zei hij en knakte ook het andere stuk van de lucifer. Dit gebaar werd even eens door de ander nagedaan, hetgeen hem opnieuw de lof van de ander bezorgde. „Nu punt drie", en terwijl hij dit zei, stak hij het overgebleven stukje in zijn haar. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de ander een kaal hoofd had Adolf en Barbara De triviale naamgeving van vele verbin dingen is dikwijls hoogst merkwaardig te noemen. Wat te denken van het barbituur- zuur, dat de Duitse chemicus Adolf von Bayer (1853-1917) in 1863 ontdekte tij dens zijn beroemd onderzoek over de struc tuur van het urinezuur. Hij isoleerde hierbij een verbinding met de formule C4H4N2O3, een mooie witte stof, die hij prompt de naam gaf van zijn ge liefde Barbara! En dan te weten dat deri vaten van deze verbinding als slaapverwek kende middelen dienst doen! Aldus Chemie en Techniek." fa, wat zullen we van deze Bayer den ken? Laten we zeggen: een vroegrijpe knaap, die reeds op tienjarige leeftijd che mische studies onderneemt en er tevens een geliefde op na houdt 15

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 17