struikelde en verloor een schoentje. De Heks bukte zich en greep het schoentje, want ze wilde er zelf mee toveren. Maar Doortje, die zag dat ze haar schoen kwijt was, zei tegen de Heks: „Geef mijn Zilveren Schoen terug!" „O nee," zei de Heks, „nou is het mijn schoen en niet de jouwe!" Doortje werd zo kwaad, dat ze een emmer water oppakte en de Heks kletsnat gooide. Toen begon de boze vrouw te jammeren: „O, water, dat is het einde voor mij En met grote ogen zag Doortje dat de Heks begon te krimpen en steeds kleiner werd totdat ze tenslotte weg smolt en er niets van haar overbleef. Gauw pakte Doortje haar schoen terug en zei tot zichzelf: „Nou ben ik weer vrij Gelukkig, de Heks was dood en ze konden nu weer teruggaan naar de Groene Stad om Oz te herinneren aan wat hij had beloofd. Doortje zette de Gouden Muts op en riep de Apen, die hen naar het Paleis van Oz terugbrachten. In de Troonzaal hoorden zij een vre selijke stem, het was Oz maar hij was nergens te bekennen. „Ik ben onzichtbaar", zei hij plechtig. Plotseling stootte Toto een scherm omver en daar stond een klein beverig mannetje. „Ik ben Oz", sta melde hij, „ik ben een Opschepper. Ik ben een buikspreker uit Omaha. Maar ik wil toch mijn belofte houden". Hij gaf de Houthakker een rood zijden hart en schonk voor de Leeuw een drank in, waardoor die moedig werd; in het hoofd van de Vogel verschrikker goot hij wat hersens. Hij zei: „Ik heb u nu spiksplinter nieuwe hersens gegeven en u zult nu regeren over de Smaragdgroene Stad". Oz zei verder dat hij geen Opschep per meer wilde zijn en liever met Doortje naar Kansas ging om in een circus op te treden. Ze hielp hem een ballon te maken om samen weg te vliegen. Toen ze zouden vertrek ken, stapte Oz het eerst in de bal lon, maar plotseling raakte die los en steeg omhoog zonder Doortje die geen kans meer zag om er ook in te stappen. Oz was weg, voorgoed weg. Doortje ging naar haar vrienden in de troon zaal en vroeg zich af wat ze moest doen. Juist kwam de groene soldaat binnen en die had een idee: „Ga naar Glin- da, de Goede Fee van het Zuiden", zei hij, „zij zal je best willen helpen om naar huis te komen". En daar gingen ze dan maar weer, nu naar het Land van het Zuiden. Ze maakten natuurlijk weer van alles mee: mensen die van Chinees porse lein waren gemaakt; de vreemde troep Hamerkoppen, mannen zonder armen en die hun nek zo lang kon den maken als ze wilden en dan met hun hoofd iedereen ondersteboven stootten als bokken. Maar eindelijk bereikten zij het Kas teel. De mooie Glinda, die op een troon van robijnen zat, vertelde dat de Toverschoenen Doortje overal heen konden brengen. Ze sloeg toen drie keer de hakken van de schoe nen tegen elkaar en zei: „Breng me naar tante Emmie!" En warempel, daar zweefde Door tje door de lucht en landde na een tijdje op het gras. Ze keek om zich heen en, ja hoor, ze was thuis. Met Toto. Maar de Zilveren Toverschoenen was ze kwijt en die kwamen nooit meer terug. 13

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 15