Amstel EHBO'ers tweede in spannende wedstrijd J. C. Op 10 mei j.l. was er voor onze EHBO'ers weer spanningzij zouden met zes andere groepen strijden om de wisselbeker die ver leden jaar door de afdeling Badhoevedorp was gewonnen. Plaats van samenkomst was de Nederlands-Hervormde kerk, waar de heer Van Gelderen een welkomstwoord sprak, dat niet in de laatste plaats bestemd was voor de jury, bestaande uit mevrouw Felderhof en de heren dr. Faber, dr. Den Oude en dr. Smulders. Door het lot werd onze pleeg op de vierde plaats gesteld en alle groepen werden naar een ander vertrek gebracht in afwachting van de voorbereidingenhet schminken van de „patiënten" en het inlichten van de sup porters aangaande het te behandelen onge val. Dit ongeval betrof een fietser, die langs de waterkant rijdend, door een motorrijder met duopassagier wordt aangereden. Uit de nagebootste verwondingen en aan de hand van een kleine aanwijzing moes ten de EHBO'ers opmaken wat de pa tiënten mankeerden, waarna ze direct moes ten handelen. Patiënt 1.: open onderbeenbreuk; eerste hulp en vervoer; Patiënt 2 schijndoodeerste hulp Patiënt 3: schedelbasisbreuk; eerste hulp en vervoer per brancard. Alle groepen begonnen het eerst met de schijndode, kunstmatige ademhaling vol gens Holger Nielsen en daarna werd de schedelbasispatiënt onder handen genomen tenslotte de beenbreukpatiënt. De schijndode speelde zijn rol voortreffe lijk; tot groot vermaak van de toeschou wers. Steeds nadat hij was bijgekomen, vroeg hij om een sigaret, die hij prompt kreeg. Het gevolg was een hevige hoestbui en braken. En altijd net op het moment dat alle helpers bezig waren met het voor zichtig optillen van de schedelbasispatiënt op de brancard. Het gelukte hem bij de meeste groepen wel, dat zij bij hem kwamen, maar er wa ren er toch ook bij die hem even rustig lieten gaan. Was de schedelbasispatiënt naar behoren afgevoerd, dan was alle aan dacht weer voor onze „schijndode". De pa tiënt met de open beenbreuk kreeg van de meeste groepen wel een voorzorgsknevel, doch er waren toch nog twee groepen die dit achterwege lieten. Steriel afgedekt werd de wond wel, waarna men kon gaan spal ken. De meest uiteenlopende manieren van spalken hebben we gezienmet één spalk, met drie spalken, terwijl er twee gebruikt moesten worden. Ook het aanleggen van de dassen liet nog veel te wensen over. Eén groep is er toegekomen deze patiënt te vervoeren. De andere groepen namen meestal de schijndode voor vervoer op de brancard en lieten de beenbreukpatiënt lig gen. Het kwartiertje was meestal te vlug voorbij om alle patiënten te vervoeren. Er is door alle groepen hard gewerkt en gedurende de beraadslaging van de jury steeg de spanning dan ook. BZB Amsterdam bleek van de jury de eer ste prijs te hebben gekregen, de Amstel EHBO'ers kregen de tweede en afdeling Oost de derde. Onze leider, de heer Al- bracht, ontving de leidersprijs. Felicitaties klonken over en weeronze ploeg tweede, weer een stap vooruit. Het was een fantastische avond waarop we met veel voldoening terugkijken en waar we o, zoveel geleerd hebben. ANJERDAG Ter gelegenheid van Anjerdag I960 plaat sen wij dit prachtige voorbeeld van zes- tiende+eeuuise aardewerkdecoratiekunst uit Turkije, een anjer voorstellend. 27

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 29