Einde van de Zwarte Bende In het stadion Het was in een tijd (het jaar is mij ont schoten) dat er kasteleins waren die tracht ten onze klanten te ronselen voor een andere brouwerij. Wij noemden deze kas teleins: de zwarte bende. Op een dag komt de brouwmeester, de heer Visser, naar mij toe en vroeg of ik daar niets tegen kon doen. „Nee," antwoordde ik, „ik niet, maar u als brouwmeester wel." Hij keek mij verbouwereerd aan: „Ik?" „Ja, als u zo'n glas bier brouwt, dat er in tien Amstelzaken meer bier wordt ge tapt dan in vijfentwintig van een andere brouwerij, dan zullen de kasteleins zich uit eigen beweging bij ons als klant komen aanmelden"zei ik. HEEFT U BIER BESTELD? Die raad wordt nu steeds opgevolgd, want het allerbeste van het beste bier brouwt de Amstel Brouwerij, hetgeen merkbaar is aan de steeds grotere omzet en de toe nemende aflevering. F. van Eek AI et genoegen plaatsen wij deze bijdrage van de gepensioneerde heer Van Eek. Het valt op ,dat steeds de gepensioneerden met aardige verhaaltjes voor ons blad komen en dat geeft ons hoop voor de toekomst van Het Spongat: al degenen die nu het zwijgen er nog aan toedoen, worden eens gepensioneerd Zie voor een plezierig berichtje over de heer Van Eek, de rubriek Ons Leven in de Brouwerij. Het was die dag heet. Zo smoorheet, dat betaalde voetballers er misschien wel over gedacht zullen hebben tegen hun brood heer in opstand te komen. Maar de ama teuristische show van een amateurtoernooi dat tot aan de komst van het semiprof- voetbal op onze velden altijd een spektakel stuk van de eerste orde was geweest, ging gewoon door. Toch viel de belangstelling danig mee. Ondanks die zinderende warmte en het toch-maar-amateur-gedoe. Simpele zielen zweefden ook nog tussen die goede oude amateurtijd en de „nieuwe orde" met be taalde voetbalheren. De diamant aan de Nederlandse scheidsrechterskroon, Leo Horn, was komen fluiten en hij die anders de meest gesoigneerde en tot in de puntjes geklede fluitist is mocht zich toen de best-ontklede referee noemen. Zo warm was het In dat dorstige weer sjouwden twee kelners van het restaurant een vers vat bier de trap op naar het op een hoog gelegen verblijf, waar heel wat toeschouwers de verschroeide kelen zaten of stonden te laven. Boven aan de trap was de fut ken nelijk opeens uit de kelnersarmen verdwe nen en het vat glipte uit hun handen. Met donderend lawaai denderde het vat de trap af en enkele supporters, die be neden stonden, konden nog maar ternau wernood opzij springen en zo voorkomen, dat zij onder het bier werden begraven. Voor een Amsterdammer was het voorval evenwel aanleiding een medekijker te vragen: „Heb jij soms bier besteld?" Tekst en tekening: Dick Geldgebrek In de negentiende eeuw had koning Lode- wijk van Beieren geld nodig voor de dan seres Lola Montez. De koning, die niet ver moedde, dat bier een hoog en onaantast baar goed was voor zijn volk, verhoogde de bierprijs enigszins. Het resultaat. Revo lutie. Lola Montez werd verjaagd. De ko ning moest afstand doen van de troon. 26

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 28