Zes uur genoeg de teelt van tomaten en druiven. Het is een omvangrijk gebied, evenals de bloem- bollenkultuur en het zou voor de oninge wijde een onverteerbare aangelegenheid zijn geworden als de ervaren organisatoren er in hun wijsheid niet een aantal „gekke" din gen ingelast hadden. U kunt er een plant horen eten, een worm horen kruipen en een bloembol zien adem halen; u kunt er manden, sigaren en klom pen zien maken; u kunt er met een snel heid van vier meter per sekonde stijgen (naar het kraaiennest van de Euromast) u kunt leren dat u freesia moet schrijven en niet fresia en dat er vijf miljoen luci fers uit één kubieke meter populierenhout gemaakt kunnen worden; u kunt op een echte veiling tuinbouwartikelen kopen en de kriebels krijgen van het vele, gelukkig veilig opgeborgen ongedierte, dat onze oog sten pleegt te bedreigen. Natuurlijk zijn dat bijkomstigheden: de bloem, de struik, de boom vormen het belangrijkste en daarvan krijgt men dan ook ruimschoots zijn deel. Meer dan tuinbouw alleen Deze tentoonstelling gaat veruit boven het begrip tuinbouw. Neem bijvoorbeeld de boomkwekerij, een bedrijfstak die ons als stedeling bijzonder heeft getroffen door het tentoongestelde. Tot groot plezier van de kinderen staat er een echte (bos)brand- toren, waarop het goed klauteren is. Of neem de Duitse inzending (er doen twaalf landen aan de Floriade mee), ge titeld Wonen in het Groen, die veel prach tig tafelzilver, aardewerk en huishoudelijke apparaten laat zien. En dan de Holland- Amerika-lijn, er met de trossen bijgesleept vanwege de rol welke deze speelt bij de export. Maar de bloemen overwegen, zij staan u overal toe te juichen en dragen in hun korte leven heel bescheiden zo ontzettend veel bij tot het genot dat de Floriade geeft. Het is de gevarieerde en zeer uiteenlopende inrichting van de tentoonstelling, die maakt, dat letterlijk iedereen, hoe zijn belangstel ling ook is gericht, de Floriade de moeite waard zal vinden. Dat zijn natuurlijk in de eerste plaats de vaklieden en de bij de branche betrokkenen en verder allen die van „de natuur" houden. Maar ook de technici die een blik willen werpen in de keuken van het vaderlandse tuinbouw- speurwerk. De vrijdenker net zo goed als de gelovige, die het Paulus nazegt: Noch hij die plant is iets, noch hij die natmaakt, maar God die de wasdom geeft... De oppervlakkigen en de lolmakers, de terrasjeszitters en de doorlopers, de serieu- zen en ook de perfectionisten, die alles willen zien. Dat kan en hun zij mede gedeeld, dat zij reeds om negen uur 's mor gens terecht kunnen en pas om midder nacht verzocht worden heen te gaan - voor zover zij dat dan nog kunnen... Overigens geloven wij, dat zes uur Floria de doen een goed beeld geeft. Maar dan heb je de Floriade niet gezien, werpt men ons wellicht van bevoegde zijde tegen; wij geloven evenwel, dat men beslist een goede indruk van de Maas kan krijgen zonder deze rivier leeg te drinken met of zon der chloor. De Floriade heeft op ons de indruk ge maakt van een rechtvaardige instelling: zowel inspanning als ontspanning biedt zij. Eerste ajbeelding van een tulp door Rem- bert Dodoens (1517-1585) in zijn Cruyde Boeck (1554) dat te Antwerpen in zes delen verscheen; een grote gebeurtenis voor de wetenschap. Dodoens (Latijnse naam Dodonaeus) werd in 1582 hoogleraar te Leiden. 20

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 22