WEDSTRIJD Floriade I960 prachtige schakel van nieuwe keten Meesterlijk boekje Het bestuur van de Floriade heeft de redacteuren van personeelsbladen uitgenodigd deel te nemen aan een wedstrijd in het schrijven van een artikel over de Floriade. Negentig gegadigden zijn een dag de gast geweest van het tentoonstellings best uur. Wat de anderen over deze prachtige manifestatie hebben ge schreven, is ons niet bekend, maar de inzending van uw redacteur volgt hier. De Floriade I960 wordt de wereld gepresenteerd als een tuinbouwtentoonstelling. Zij is de voortzetting van een traditie, begonnen in 1955, toen Rotterdam besloot, dat het iedere vijf faar de wereld een internationale tentoonstelling zou aanbieden; de E 55 was de eerste, Floriade 1960 is de tweede schakel en wel een prachtige en uitbundige in deze nieuwe keten. In het knoopsgat De aanleiding hiertoe is de jubilerende tulp, die vier eeuwen geleden uit Turkije naar onze streken werd gebracht door De Busbecq, de Oostenrijkse gezant aldaar. De tulp is dus een immigrant, waarmee we al heel wat beleefd hebben en die we voor geen goud meer zouden willen missen. We hebben deze bloem vaak vreemd behandeld, maar tenslotte vastbesloten resp. aan onze verdwaasde, wetenschappelijke en commer ciële borst gedrukt en nu heeft Rotterdam hem, omgeven door alle parafernalia, met trots in het knoopsgat gestoken, daarmee bewijzend, dat het niet alleen sterker, maar ook schoner door strijd is geworden. De naam tuinbouwtentoonstelling zegt de leek niet veel en wij wensen hem, zo hij het plan heeft opgevat er te gaan kijken, veel sterkte toe, anders komt men er met een weldoortimmerd minderwaardigheids complex vandaan. Een gevoel, dat te ver gelijken is met de man die naar een inter landwedstrijd is geweest: hij mag dan trots zijn op de prestaties van de nationale ploeg, het idee dat hij zelf toch wel aardig voet balt, heeft evenwel een gevoelige knauw gekregen. Dat minderwaardigheidscomplex voelden wij zelf op de Floriade gestaag en vast besloten groeien, van kiem tot kracht om het zo maar eens te zeggen. Eerst dachten we: een sigaret, maar nee, die hielp niet. Toen ervoeren we een gevoel van honger, doch het prachtige Flora-hoy restaurant bood geen uitkomst. Vervolgens klommen we, tobbensmoe, in een tobbe van het kabelspoor, overwegend dat een weinig kabelsporens de oplossing zou brengen. Helaas, Kleiboers schepping Iaat zich niet wegroken, wegeten noch wegzweven. En wegschrijven? O, vernuftig tentoonstellings- bestuur, dat deze wedstrijd in het schrijven over uw Floriade hebt bedachtNadat ge ons UW proeve van tentoonstellings beschrijving, in de vorm van een catalogus in de hand hebt gedrukt, daagt ge ons uit iets dergelijks te schrijven, maar dan... beter. Die catalogus is overigens een meesterlijk boekje, dat slechts een gulden kost, maar daarvoor een bijna compleet overzicht geeft van hetgeen met tuinbouw samenhangt. En dat in achtenvijftig kleine bladzijden. Deze worden gevolgd door eenenveertig pagi na's met namen van goedgunstigen en andere medewerkerseen immense rij namen, die overigens onze achting voor de heer Kleiboer niet in de weg staat. Degene die reeds vóór ons de Floriade beschreven hebben, zullen eveneens de be hoefte hebben gevoeld een samenvatting te geven, men wil tenslotte deze monster- gaarde ergens mee vergelijken. Welnu, voor ons is hij opgedoemd als een magis trale redevoering over een onderwerp van uitzonderlijk belang, maar waarbij de hoog geleerde deskundige zich TE grote pauzen tussen de punten van zijn onderwerp ver oorlooft. Want wil men op de Floriade het grote verband in het oog houden, dan is de catalogus onontbeerlijk, de partituur van een voor het eerst beluisterd concert. Tuinbouw ernstige zaak Tuinbouw is voor ons land een ernstige zaak en het wordt de leek op de Floriade spoedig duidelijk, dat zij meer omvat dan 19

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 21