Rasechte Luikse niet meer tegen de vermoeienissen van het hotelleven en in 1918 deed mijn vader het hotel van de hand. We verhuisden toen naar Visé, een plaatsje in België vlak over de Limburgse grens aan de spoorlijn Maastricht-Luik. En in Luik zette mijn vader met de heer Joseph Meuffels de Ets. Meuffels en Van den Brüle op. Een drankenhandel, die o.m. Amstel bier ging importeren." Vijf jaar lang reisde de heer Van den Brüle heen en weer tussen zijn woonhuis in Visé en het kantoor in de Rue Grétry te Luik. Daarna verhuisde het gezin naar Luik, naar de Rue Rennequin Sualem. Van de aanvang af ging de verkoop van Amstel bier zeer goed, maar in 1928 werden de invoerrechten verhoogd, waardoor het bier te duur werd en de omzet zakte. Toen be sloot de Amstel Brouwerij de uitvoer naar België stop te zetten. Dat was jammer, want zodoende raakte de goede naam die het bier in België had in vergetelheid, een feit dat goed te merken was toen in 1946 de export werd hervat. Gedurende het gesprek voegt zich me vrouw Van den Brüle bij ons en weet op charmante wijze haar steentje bij te dragen aan de conversatie. Dat dit van onze zijde niet geheel moeiteloos verloopt, zal men begrijpen als men weet dat zij een ras- Oscar Kraus goedmoedig en rustig echte Luikse is, die geen woord Nederlands spreekt. Het gesprek springt dan ook van het Frans op het Nederlands over en vice versa. „We zijn op 15 mei 1930 getrouwd", ver telt mevrouw Van den Brüle, „ja, ik ben ook uit het vak, tenminste mijn ouders. We hebben vijf kinderen thuis. De oudste dochter is getrouwd en heeft zelf al twee kinderen. Onze oudste heet Tony, die vijf- en twintig is, dan komt Paul, 24, Michel, 20, Jean-Marie 13 en een dochter Annette van achttien jaar." Langs haar heen kunnen wij, door de half geopende schuifdeuren, een groot portret zien dat de heer Van den Brüle sr. voor stelt. Deze overleed in 1932 en zijn zoon zette toen de zaken voort met de heer Meuffels. Mooie hoed De heer Van den Brüle zegt: „Mijn vader had, behalve zakeninstinct, ook tact en mensenkennis. Ik herinner me, dat er op zekere dag een goede afneemster met op gestoken zeil het kantoor binnenstoof. Ze bedolf vader onder boze taal en verwijten, maar toen ze even adem schepte, zei deze: Pauline, wat heb je een mooie hoed op... Als een lekgeprikte ballon zakte de boos heid van de vrouw, ze moest lachen en kon zich daarna met geen mogelijkheid meer herinneren waarvoor ze was ge komen. Althans dat zei ze." In de oorlog trok de heer Meuffels zich uit de zaak terug ten gunste van zijn zoon Albert; bepaalde omstandigheden leidden er evenwel toe, dat deze zich in 1948 terugtrok en zijn aandeel aan de heer Van den Brüle overdeed. Deze zette nu de zaken alleen voort onder de naam Ets. Importbier Van den Brüle S.P.R.L. Deze letters staan voor société de personnes a responsabilité limitée, een vennootschap van een bepaalde vorm, die bij ons niet voorkomt; een soort familie-vennootschap, waarin alleen familie mag deelhebben en dan ook de familienaam moet dragen. De verkoop van Amstel bier ging in de provincies Luik en Henegouwen redelijk vlot, maar in de andere viel het tegen. Toch zegt de heer Van den Brüle: „Mijns inziens is Amstel bier op het ogenblik het beste bier in België." Biermakelaar De zaken van de heer Van den Brüle lijken veel op die van een makelaar. Het bier komt aan per wagon en wordt door geleverd aan de agent; er komt dus geen opslagruimte aan te pas, alleen moet er 16

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 18