Importbier Van den Brüle sinds 1919 Goed adres Voor de koninklijke schouwburg in Luik staat in een groot gazon het standbeeld van de Luikse componist A. E. M. Grétry (17411813); het merkwaardige daarvan is, dat in een nis in het voetstuk een bronzen kelk is geplaatst, waarin het hart van de kunstenaar zich bevindt, 's Avonds is deze kelk verlicht. Met de naam van deze componist is het allereerste begin verbonden van wat nu Etablissements Importbier Van den Brüle S.P.R.L. heet: de oude heer Van den Brüle, die de zaak heeft gesticht, vestigde in 1919 in de Rue Grétry zijn kantoor. Als men nu op het kantoor wil zijn, moet men naar de Rue Rennequin Sualem, een naam die herinert aan de eenvoudige Luik se schrijnwerker, die op voordracht van een edelman voor Lodewijk XIV de kracht installatie construeerde en installeerde waardoor de fonteinen van Versailles hun indrukwekkende stralen metershoog kon den opstuwen. Het is een stille, wat deftig aandoende straat die steil oploopt en meestal volstaat met geparkeerde auto's. Op een druilerige winterdag zijn wij deze straat ingelopen en bij het woonhuis annex kantoor van de heer Van den Brüle aan gekomen, konden wij ons niet vergewissen of we wel op het juiste adres waren, want er zit geen naamplaat op de deur, Iaat staan dat er een lichtbak buiten hangt... Maar het adres was goed en toen wij een maal in de ruime huiskamer schuin tegen over de heer Van den Brüle zaten, leek het of de stilte en de rust van de straat zich hadden medegedeeld aan het huis. Een rust en een stilte die temeer opvielen na de urenlange treinreis in de Bazelexpress. Luik is een Franstalige stad, allerwegen ziet en hoort men Frans, maar de heer Van den Brüle spreekt onvervalst Neder lands. Onvervalst Nederlands „Geen wonder, ik ben geboren Nederlan der", zegt hij, „mijn vader zag in Breda het levenslicht en ik in Maastricht, op de markt. Nou ja, in het pand dat nu Hotel de Ia Bourse heet. Dat was toen van mijn ouders. Ik bezocht in Rolduc de handels school. Maar mijn moeder kon al spoedig Zij BEGONNEN DE INVOER VAN AMSTEL BIER De heren Meufjels en Van den Brüle. 15

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 17