De wonderbaarlijke tovenaar van Oz Voor de kinderen door L. Frank Baum Er was eens een meisje dat Doortje heette en met haar oom Henk en tante Emmie in een klein huisje leefde, ver weg in Kansas. Op zekere dag riep oom Henk: „Er komt een verschrikkelijke storm op zetten", en hij holde weg naar de stal waar de koeien en de paarden stonden. „Vlug, Doortje, de kelder in!" schreeuwde tante en zij lichtte een luik op in de vloer van het huis en verdween in de kelder. Maar Doortje wilde eerst Toto, haar zwar te hondje, halen. Toen kwam er met een grote gil een windstoot en ge beurde er iets heel vreemds. Het huis draaide twee, drie keer rond en ging toen zachtjes omhoog, de lucht in. Doortje dacht: 't lijkt wel een ballon, maar toen zag ze Toto, die door de kelderdeur naar beneden viel; ze stak vlug haar hand uit en haalde hem gauw binnen. En het huis bleef maar stijgen, hoger en hoger. Uren later kwam het met een harde bons neer. Doortje ging naar buiten en was zo verbaasd, dat zij Oriep. Zij was terechtgekomen in een heel mooi land. En kijk, daar stonden drie vreemde mannetjes en een oud vrouwtje. „Welkom, alleredelste Tovenares, in het land van de Knabbelaars", zei de oude vrouw, „ik ben de Goede Fee van het Noorden en we zijn u erg dankbaar dat u de Boze Heks van het Oosten hebt gedood. U moogt de zilveren schoenen van haar dragen". Doortje keek om en zag een paar zilveren schoenen onder het huis uitsteken. Het huis was op de Boze Heks gevallen en die was nu dood. Maar Doortje wilde alleen maar naar haar oom en tante in Kansas terug en die Heks kon haar niets schelen. „Kunt u me niet zeggen hoe ik thuis moet komen?' vroeg ze smekend. „Ga maar naar de Smaragdgroene stad", zei de Fee. „Misschien helpt Oz u wel, hij is de Grote Tovenaar. Het is ver weg, maar als u de gele steentjes volgt kunt u niet ver dwalen". Toen nam Doortje de zilveren toverschoenen van de dode Heks en ging op weg met Toto. Na een hele tijd gelopen te hebben op de gele steentjes, zag Doortje een Vogelverschrikker in een koren veld staan. „Dag", zei hij, „haal me alsjeblieft van mijn stok af". Doortje tilde hem op hij was heel licht, want hij was opgevuld met Het is dit jaar zestig jaar geleden, dat er een kinderboek verscheen van de hand van een Amerikaan, L. Frank Baum. Het boek is klassiek geworden en het heet The Wonderful Wizard of Oz (De Won derbaarlijke Tovenaar van Oz)Dit verhaal van een klein meisje dat door een cycloon wordt opgenomen en in een vreemde wereld terechtkomt waar zij vele avonturen beleeft, doet enigszins denken aan het (Engelse) Alice in Wonderland door Lewis Carroll, al zullen wij het niet wagen de kwaliteiten van beide meesterwerken tegen elkaar af te wegen. We laten hier een samenvatting volgen van de inhoud en wel in zodanige vorm, dat men het de kinderen kan voorlezen of zelf kan laten lezen. Wij horen graag van de lezers en vanzelfsprekend ook van de lezertjes) of het verhaal in de smaak is gevallen en of zij in de toekomst meer kinderverhalen in Het Spongat wensen. 12

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 14