Een wonder Op 22 december verleden jaar zetten de dames Reynders hun deur weer open en onmiddellijk bleek die deur te klein te zijn. Nee waarde lezer, er gebeurde niet weer een ongeluk, maar een wonder: stro men mensen, gelukwensen en bloemen pas seerden die deur. Men was Reynders niet vergeten en de blijdschap over de her opening was algemeen en gemeend. Klan ten en leveranciers, buren en collega's lie pen de deur plat. En de dames Reynders kregen tranen in de ogen om zoveel trouw en genegenheid, zoveel sympathie en vriendschap. Het begin van hun zwarte bladzijde was geschreven met hun tranen, maar zij had den desondanks de raad van vrienden op gevolgd het is beroerd, maar blijf er niet in zitten, ga eruit, doe nu eens wat je anders nooit kon doen. En ze waren in hun autootje gestapt en zaten in het Am sterdamse Bos terwijl de boren ratelden; ze aten bij vrienden in het Gooi terwijl werklieden hun café tot een chaos maakten en zij genoten van de prachtige zomer aan het strand toen hun zaak weer op een café, maar nu een goedonderheid café, ging lijken. Het werd geen nieuw café, het bleef voor negentig procent het oude café Reynders, met kale vloer, ongedekte tafels en ramen zonder gordijnen. Het bleef in grote trek ken het café zoals vader Reynders het in 1902 had gekocht. Koffiehuishoudersaffaire Anthonie Jacobus Reynders was in 1898 als zetbaas/huurder in het pand begonnen. Het was toen het eigendom van zijn schoonvader, de slager J. G. Habold en genoot reeds sinds tientallen jaren een re putatie als koffiehuis. In 1827 was er een „timmermansaffaire" in gevestigd, zeggen de notariële acten, maar ook, dat er in 1887 een koffiehuis met vergunning ge dreven werd onder de naam De Stads schouwburg. De notariële acten hebben ook vastgelegd dat op 25 september 1902 „de koffiehuishoudersaffaire met alle connexiën en kalandisiën alsmede de gehele inven taris tot die affaire behorende" in eigen dom overging aan de voorzegde A. J. Reijn- ders. Die ij was een ambtelijke dwaling, die nog eens herhaald is in de trouwacte, maar de y moet het zijn. Alle vijf kinderen werden in het huis boven de zaak geboren. Vader had zijn handen vol, want moeder was niet geschikt voor het cafébedrijf. Maar zijn kinderen hield hij goed in het oog: ze doorliepen allen de HBS en moes- Acht vijftigers staan in de kelder van café Reynders 9

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 11