Café Reynders maakte donkere tijd door De brievenbus sloot niet meer „Zal ik dat deurtje maar weer eens bijschaven"stelde de timmerman voor en hij wees op het brievenkastje, dat niet meer dichtging. Het deurtje werd behandeld, maar na enkele dagen sloot het wéér niet. Zo begon het. Het ging verder toen een raam niet meer open kon en nog verder toen er een scheur in een badkamermuur ontstond. Een opzichter van Bouw- en Woningtoezicht kwam kijken en toen werd het vonnis geveld: dit is zeer ernstig, er moeten ingrijpende maatregelen worden genomen. Donkere bladzijde Dit alles gebeurde enige tijd geleden in café Reijnders op het Leidseplein te Am sterdam en in dit kleine café aan de hoofd stedelijke brink werd een donkere blad zijde begonnen. Een bladzijde die zich aan vankelijk niet zo donker liet aanzien, maar de werkzaamheden die nodig waren ver plichtten de eigenaressen, de dames Annie en Miep Reijnders, tot algehele sluiting. Sluiting? De zaak, die van de oprichting af (d.w.z. zo lang als de dames Reijnders zich kunnen herinneren) een trouwe Am- stel klant is geweest, was nog nooit één dag gesloten geweest. „Je moet eens wat aan de zoldering laten doen," had een broer van de dames eens voorgesteld. Maar wanneer moet dat ge beuren in een zaak die van 8 uur 's mor gens tot één uur 's avonds open is? Nee, van sluiten kon niets komen, dus de zoldering bleef zoals hij was. Tot in augus tus vorig jaar Bouw- en Woningtoezicht kwam en toen ging de zaak dicht „tot nader order". Een paar weken, dacht men eerst, het werden bijna vijf maanden. Iedereen begrijpt wat dit voor een café kan betekenen. En dat het voor de andere café's op het Plein ook niet leuk was, zal misschien minder duidelijk zijn, maar het is zo. V ermaakcen trum Het Leidseplein is een vermaakcentrum van de eerste orde. Men gaat er doelbewust naar toe om zich te amuserendaarvoor is sfeer nodig en die heeft het Plein. Die sfeer wordt niet bevorderd door een paar meter schutting, die een stuk voetstraat onbegaanbaar maakt. Dat is punt een. Een tweede is, dat Reynders een begrip is ge worden; dat zeer velen naar het Plein gingen vanwege Reynders, en bijgevolg velen van het Plein wegbleven toen Reyn ders sloot. Het was te vergelijken met de situatie die zou ontstaan wanneer het Vondelpark plotseling gesloten werd: vele moeders met kinderen, ouden van dagen en paartjes zouden gedupeerd zijn en el ders hun vertier moeten zoeken. En in de derde plaatscaféhouders op het Plein zijn collega's en buren, die elkaar helpen en die maar één belang hebben zorgen dat het Plein een grote trekpleister blijft. Dat is men niet alleen aan zichzelf, maar ook aan Amsterdam verplicht, aan haar bewoners en de toeristen. Daarom was het sluiten van Reynders niet alleen een strop voor de eigenaressen en het personeel maar voor alle bedrijven rond het parkeerterrein. Daarom ook was de Amstel Brouwerij niet de enige die onmiddellijk hulp toezegde, toen de droeve mare haar bereikte. Want er was hulp nodig om de grote kosten te bestrijden, die gemaakt moesten worden om het knagen van de tand des tijds ongedaan te maken. Eeuwenoud pand Het pand waarin Reynders is gevestigd en waarin de dames Reynders wonen is 325 jaar oud. Het leunde sinds jaar en dag tegen een pand aan, dat een slagerij her bergde. Toen deze werd overgeplaatst, ver wisselde het pand van eigenaar en deze begeerde er een café in te vestigen. Maar hierbij hoort een diepe solide kelder en men ving dus energiek te graven aan. Nu leek het pand van Reynders heel wat mans te zijn, maar toen zijn zijmuur zo hard vochtig van steun werd ontbloot, kraakte het, het brievenkastje sloot niet meer... en een nieuwe fundering bleek nodig. En nu zult u onmiddellijk zeggen: de zaak ligt heel eenvoudig, want door dat graven van de buurman kreeg Reynders schade en moet de buurman die schade maar vergoe den. Doch zo eenvoudig was de zaak niet en er werd uitgemaakt, dat weliswaar de graverij de aanleiding was, maar niet de oorzaak. De oorzaak was de ouderdom en het verkeer en wat al niet voor zaken, die niet in rechte zijn aan te spreken. Was de buurman niet gaan graven, dan zouden die scheuren toch wel zijn ontstaan; vroeg of laat. 8

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 10