Technisch Technisch Technisch Het bouwen van een brouwerij is voor het merendeel een zuiver technische aange legenheid. Wij achten daarom het over zicht van al hetgeen er in de loop van het jaar met en in de Antilliaanse Brouwerij is gebeurd, niet compleet zonder te besluiten met enkele technische details, die in het voorgaande niet genoemd of besproken zijn. Deze werden verzameld door de heer Van Rijn die, zoals bekend, bij de bouw en inrichting van de brouwerij zeer nauw betrokken is geweest. Het complex van de Antilliaanse Brouwerij werd gebouwd op een oppervlakte van 35.000 m2; het nuttige vloeroppervlak be draagt 3.000 m2. Er zijn vier gebouwen: één hiervan, het hoogste, bevat het brouwhuis, de schroterij en de silo's; het keldergebouw is nummer twee, hierin bevinden zich de gekoelde kel ders en de bottelarij; het derde is eigen lijk één grote machinekamer en tenslotte is er het ob palen staande kantoorgebouw, waarin niet alleen de kantoren zijn geves tigd, maar ook een ontvangruimte en het laboratorium. De capaciteit is 20.000 hl per jaar en de gebouwen en het voornaamste deel van de bedrijfsinstallatie zijn zodanig ge proportioneerd, dat vergroting tot een ca paciteit van 30.000 hl per jaar zonder ver bouwingen of andere grote investeringen kan worden bereikt. De brouiverijmachines en -apparaten zijn van verschillend fabrikaat en gekozen aan de hand van de ervaring, die de Amstel Brouwerij met eigen en buitenlandse ves tigingen heeft opgedaan. Het brouwhuis (Weigelwerk), bestaande uit drie ketels, heeft een uitslagkwantum van 110 hl. De wort gaat via een koeler naar de gistkelder; deze heeft een capa citeit van 1.320 hl in zijn gesloten geëmail leerde kuipen (Grevenbroich)Het opge vangen koolzuurgas wordt gerecupereerd en onder een lage druk voor distributie in het bedrijf opgeslagen. De lagerkelder is opgebouwd uit geëmailleerde zadeltanks (Tankfabriek Geertruidenberg) met een to tale inhoud van 4.180 hl. De bottelarij bestaat uit één serie capaci teit 8.000 flessen per uur), met een Meyer Dumore spoelmachine, een Enzinger Union vuiler en kroonkurker, een Sander Hansen pasteuriseerapparaat en een Banks etiket teermachine van Morgan Fairest. Er is een vatenvulapparaat met een capaci teit van honderd vaten d 25 l per dag. Het mout wordt opgeslagen in stalen silo's, die in het gebouw zijn ondergebracht. To tale capaciteit is 140 ton mout. Het mouttransport geschiedt door een ja- cobsladder en schroeftransporteurs. De machinekamer is zo ingericht, dat alle soorten energie van hieruit naar het gehele bedrijf worden gedirigeerd. Voor de koudevoorziening werken 2 NH-s compressoren (Grasso) van ieder 145.000 Kcai/h, die met een kort ammoniakcircuit pekel op een gemiddelde temperatuur van 8° C. houden. Deze pekel wordt voor alle koelingsdoeleinden gebruikt. De stoom wordt door een automatische stoomunit (Bronswerk) opgewekt: capaci teit twee ton stoom per uur. Als brandstof wordt lichte stookolie ge bruikt, die uit een ondergrondse opslag tank van twintig kubieke meter wordt op gepompt. De ketelwaterontharding ge schiedt door middel van een ionenuitwisse laar. Het water betrekt de brouwerij van 's Lands Watervoorzieningsdienst, afkomstig uit een moderne waterfabriek, welke zoet water uit zeeewater distilleert; dit water is zeer ge schikt als brouwwater. Het brouwwater wordt in geëmailleerde opslagtanks van zestig kubieke meter totaal boven in het brouwhuis opgeslagen. Aangezien het ter beschikking staande water duurder is dan normaal bronwater, zijn in het bedrijf di verse waterbesparende voorzieningen getrof fen. Zo werd het koelwatercircuit voor de koeling van de ammoniakcondensor in de machinekamer gesloten gemaakt d.m.v. een verdampingskoeler (Binks). Verder wordt bij de bottelarijmachines het wegstromende water opgevangen en wederom voor koel- doeleinden gebruikt. De elektriciteit komt met 12.000 volt van het lokale net binnen en wordt tot op 220 volt getransformeerd. Via een schakelkas- tencentrale van 200 KVA in de machine kamer, wordt deze electriciteit, gesplitst in kracht- en lichtstroom, over het bedrijf ge distribueerd. Als noodaggregaat dient een kleine luchlgekoelde dieselgenerator (Deutz) met een capaciteit van 30 KVA, welke zijn stroom via de schakelkastencen- trale aan het bedrijf kan leveren. 16

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 18