Het plan De bouw „Machtige kerels" toond, dat in 1970 de bevolking zodanig zal zijn toegenomen, dat er werkgelegen heid zal moeten zijn voor dertigduizend mensen van wie er zeker twintigduizend in de industrie geplaatst moeten worden. In het artikel spreekt de minister er zijn blijdschap over uit, dat de Antilliaanse Brouwerij tot stand is gekomen en dat de eerste resultaten van een gericht overheids beleid dus zichtbaar zijn geworden. De mi nister acht die vestiging van groot belang, ook al geeft de brouwerij nog maar aan ruim zestig mensen werk. Maar wanneer het eerste schaap over de dam is, volgen er meer. Bij ieder economisch groeiproces verloopt het eerste begin uiterst traag en is bijzonder lastig op gang te brengen. Dit geldt ook voor industrialisatie. Maar ook .binnen de bedrijven kan een groeiproces ontstaan, oordeelt de minister en hij hoopt dan ook, dat de producten op de duur zullen worden geëxporteerd, aldus besloot de minister. Het is te begrijpen, dat, toen de N.V. J. A. J. Sprock, de importeur van het Amstel bier op Curasao, in samenwerking met de Amstel Brouwerij een plan had opgesteld tot de bouw van een brouwerij, dit plan een goede ontvangst ten deel viel bij de regering. De plannen konden toen gerealiseerd wor den. Dat deze gang van zaken met bijzon dere belangstelling werd gevolgd door de heer H. J. Sprock, spreekt vanzelf. Deze kwam dertig jaar geleden op de Antillen ter wereld; ging op Curacao op school en studeerde in Tilburg. In 1954 deed hij doc toraal examen economie en kwam als pro curatiehouder in dienst bij de drankenhan del van zijn vader, N.V. J. A. J. Sprock, waar hij belast werd met de verantwoorde lijkheid voor het voornaamste onderdeel, de import van dranken. Zijn belangstelling en ijveren voor de op richting van een brouwerij op zijn geboor tegrond leidde tot zijn benoeming tot direc teur van de Antilliaanse Brouwerij op 18 april 1958. Op 1 oktober d.a.v. kwam het prospectus uit waarin de uitgifte van 399-000 An tilliaanse aandelen werd bekendgemaakt, waarvan reeds 99.000 was geplaatst. Begin 1959 volgde de aanbesteding, waarbij het bouwbedrijf D. Tassan de laagste in schrijver was. De eerste spade ging 23 januari 1959 in de grond en reeds in juni was de bouw zover gevorderd, dat met het werktuigkundig ge deelte begonnen kon wordenhet plaatsen van de bottelmachine, brouwketels enz. Er waren op dat ogenblik elfduizend zakken Venezolaanse cement verwerkt en achthon derd kubieke meter beton was gestort. Met van de ATO geleend personeel en materieel werden de bottelmachines en ke tels vervoerd, een transport dat zonder on gelukken is verricht. De architecten Fresco en Roovers hebben het complex zodanig ontworpen, dat het duidelijk te onderscheiden is als een aan tal kleine gebouwtjes, die onderling ver bonden zijn. Het kantoorgebouw staat op palen, gedeeltelijk vóór het hoge gebouw waarin het brouwhuis is gevestigd en ge deeltelijk vóór de bottelarij. Behalve kan toorruimte bevat het ook een ontvangzaal, waar bezoekers op een glas bier onthaald kunnen worden. In deze zaal is een wand schildering aangebracht naar ontwerp van de heer Roovers. Het gebouw is zo geslaagd dat het op Cu ba vrijwel gecopiëerd is. De heer D. Tassan is een geboren Italiaan, die in 1929 naar Curacao is gekomen, waar hij als aannemer grote objecten heeft gebouwd. Hij wordt nu bijgestaan door zijn zoons A. Tassan (31) en R. Tassan (29). Met voortvarendheid hebben zij de bouw ter hand genomen en het werk is met tach tig man tot een goed einde gebracht zon der nagenoeg overuren te maken. De snelst gebouwde brouwerij ter wereld, zegt men, maar de heer Tassan voegt daar aan bescheiden toe: het is best mogelijk, dat er elders weieens een brouwerij in nog kortere tijd is gebouwd. Dat het 2.300 m2 grote bedrijfspand in zo korte tijd is ver rezen, dankt hij aan de goede samenwer king, zowel met de architect, de onderaan nemers en de Amstel. „Wij hebben met de Amstelmensen goed samengewerkt", zegt hij, „ze zitten dan eens in Afrika, dan t weer in Arabië, het zijn stuk voor stuk machtige kerels, we hebben er enorm mee kunnen werken; alles klopt bij die lui en ze weten van doorwerken". t' De schilders hadden het van alle onderaan nemers misschien wel het zwaarst te ver duren zij konden pas beginnen toen ieder ander met zijn werk klaar was. Ze gebruik ten frisse, heldere kleuren, die op Curacao met zijn heerlijke zon niet onbekend zijn. Het totale geïnstalleerde elektrische vermo gen van de brouwerij bedraagt 460 pk, ver deeld over zestig motoren, variërend van een half tot vijfenzeventig pk. 12

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 14