liet eerste jndustrieschaap, dat over de dam is De montageploeg Enkele achtergronden van Industrieschaap is een nieuw woordhet werd gecreëerd door de Antilliaanse minister van Sociale en Economische Zaken, Z. Exc. C. D. Kroon en werd door hem gelanceerd in de Beurs- en Nieuwsberichten, een Curasaos dagblad, van vrijdag 22 januari j.l., één dag dus voor de officiële opening van de Antilliaanse Brouiverij door Z.K.H. de Prins der Nederlanden. En met dat industrieschaap wordt de Antilliaanse brouwerij aangeduid. Dat de minister de moeite heeft willen nemen uitgebreid uiteen te zetten hoe de economische situatie op Curasao was en is, bewijst hoe groot hij het belang acht van dat eerste industrieschaap, dat de dam gepasseerd is. Welvaart Curasao is anders dan de meesten denken. Als ze dit eiland voor zich zien, denken ze aan de olie die er welvaart brengt, zien ze de grote toeristenschepen, die geduren de de wekenlang durende plezierreizen Cu rasao aandoen om de reizigers gelegenheid te geven het eiland te bezichtigen en er een slordige duit aan dollars achter te laten. En men concludeerthet gaat ze goed daar op Curasao. De toeneming van de bevolking heeft ech ter geen gelijke tred gehouden met de ves tiging van industrieën. In 1917 kwam de olie-industrie naar het eiland, dat toen 35.000 inwoners telde. Nu zijn er 128.000 inwoners, een stijging dus van 266 Op iedere werker in de primaire bedrijfstak ken (olie, mijnbouw en toeristenhandel) werken er gemiddeld bijna twee in de daarvan afgeleide takken van bedrijvigheid, de z.g. verzorgingsbedrijven. Gedurende lange tijd is er een tekort ge weest aan arbeidskrachten en daardoor wer den er hoge lonen betaald, maar doordat de prijzen hoog waren, viel dit voordeel weg; en een tekort aan arbeidskrachten lokt natuurlijk geen industrie aan. Maar toch moeten die industrieën er ko men, want berekeningen hebben aange- i 11

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 13