DE VRIJE ZATERDAG EN WIJ De vrije zaterdag heeft zijn intrede gedaan in ons bedrijf. Dit uitvloeisel van de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst maakt I960 tot een gedenkwaardig jaar en zal de meesten onzer met voldoening vervul len. Te meer, daar de directie besloten heeft het aantal vrij te maken zater dagen de c.a.o. bedingt er immers zes per jaar te verdubbelen, zodat men nu tot 1 april en na 1 oktober om de veertien dagen een zaterdag vrij is. Uiteraard moeten de extra vrije uren worden ingehaald en daarom zijn de werktijden gewijzigd. Hoe wij ook op deze vrije zaterdagen mogen reageren de ouderen zullen dit natuurlijk anders doen dan de jon geren wij allen staan voor hetzelf de probleem: hoe vullen wij die dag? Vrijheid is een heerlijk goed, maar „Ik houd niet van overwerken. Denk eens aan al de manuren die we verliezen de verkeerd benutte vrijheid keert zich tegen ons. De vraag is duswat doen we met die extra vrije dag, die tweemaal per maand ons deel gaat worden Voor velen zal de zaterdagochtend worden benut voor het doen van bood schappen, die anders 's middags in huis werden gehaald. Maar dan blijft het vullen van de middag. Anderen zullen tweemaal per maand gecon fronteerd worden met een huis dat een zaterdagse beurt krijgt, waarbij zij de keus hebben (of niet, natuurlijk tussenook een stofdoek ter hand ne men oferuit vluchten. Deze man nen zullen dan misschien de verzuch ting slakenwas ik maar gewoon op mijn werk. Toch komt het ons voor, dat die za terdag beter benut kan worden. Hij moet een eigen gezicht krijgen, zoals de zondag die heeft. Maar waarom zou u dat luidruchtige knutselkarwei- tje, dat u 's zondagsmorgens niet kunt doen uit consideratie met uw buren die willen uitslapen, niet zaterdagmor gen doen? U kunt nu ook een groter werk aan vatten, waarvoor u anders geen tijd hadvroeger, toen u alleen maar des zondags vrij was en het dan niet leuk vond voor de huisgenoten de rommel overhoop te halen, begon u er niet aan. Ga nu eens naar die tentoonstelling of dat museum, dat 's zondags geslo ten is neem de kinderen mee. Dan heeft uw vrouw de handen vrij om in alle rust het eten voor zondag voor te bereiden. Het zijn maar een paar suggesties, die met vele zijn aan te vullen. De vrije zaterdag geeft aan ons weekbeeld een andere dimensie. Voor de vrouwen verdient het dan 2

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 4