Deze maand B. Franklin? Zij die een belangrijk stuk vrijheid opgeven om een klein beetje tijdelijke veiligheid te verwerven, zijn noch de vrijheid noch de veiligheid waard. hebben wij aanleiding gevonden tot de verzuchting, dat de decembermaand te ge vuld is, zijnde volgepakt met allerlei fees telijkheden en drukte. We behoeven alleen maar te denken aan St.-Nicolaas, Kerstmis, jaarwisseling, Bokbier, wensen en kalenders en agenda's verzenden en ontvangen, waar bij dan nog de spanning komt aangaande een verhoging van het salaris Dat is alle jaren zo en wij hebben ons ge schikt en dulden deze congestie hoewel het ons van het hart moet, dat een weinig spreiding over andere, minder bedeelde maanden, ons niet onwelkom zou zijn. De afgelopen maand december heeft nog een extra belasting gekregen door de grote spanning waarmee het bedrijf de ontwikke ling van de Antilliaanse Brouwerij op Cu rasao heeft meebeleefd. Het is precies een jaar geleden dat de eerste spade de grond in ging en nog geen jaar later kwam het eerste bier al op de markt. Groot ontzag en veel bewondering vervult ons voor al hetgeen is tot stand gebracht in dat jaar 1959. Het is een reuzenprestatie geweest, die vriend en concurrent heeft verbaasd. Voor degenen die in het Amsterdamse be drijf aan die reuzenprestatie hebben mee gewerkt, kwam in december, en wel op donderdag 24, nog een extra spannende middag. Want toen onthulde onze heer ir. Van Marwijk Kooy het prachtige plan om een van hen de opening van de Antilliaan se Brouwerij te laten meemaken. De ge lukkige, die deze droomreis ten deel is ge vallen, heet Fred^Krpes, een collega op het Technisch Bureau. Over dat verrassende uur leest u meer op andere pagina's van -dit,-nummers- Deze maand heet januari of louwmaand ontleent zijn naam aan de Romeinse god Janus, aan wie de eerste, dag van elke maand en ook de eerste maand van het jaar was gewijd. Dit wordt duidelijk als we weten dat hij de beschermer was van alle doorgangen en deuren (ianua deur) en zijn attributen waren dan ook staf en sleu tel. Janus wordt afgebeeld als een man met twee gezichten, de Januskop; hij kijkt naar twee kanten, zoals een deur ook naar twee kanten toegang geeft. Januari ont staat uit het voorafgaande jaar en leidt het nieuwe jaar in, het is de deur waardoor wij nu weer I960 zijn binnengetreden en daarom wil de redactieraad dit hoekje benutten om u allen een voorspoedig nieuwjaar toe te wensen. Uw redacteur ver bindt daaraan de wens, dat er van uw kant veel bijdragen mogen komen voor ons Spongat. Nu wij de louwmaand beleven, stuiten we weer op dat wonderlijke woord, dat louw maand voor onze orgfiv (ep-,ogen) -ttffch eigenlijk is. In vroegep tijd werdetl' de pol dervaarten en -kanalen en de we^en meest al in januari geïnspecteerd door de polder besturen, teneinde de belanghebbenden te kunnen mededelen welke verbeteringen noodzakelijk waren. Dit schouwen of in specteren heette toen louwen en daar komt de naam louwmaand vandaan. Het feit, dat waterstaat en verkeer bij ons in één departement zijn verenigd, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat vroeger in het polderrijke Holland de meeste we gen over dijken waren aangelegd en dus onder het polderbestuur vielen. Dit jaar is weer eens een schrikkeljaar en voor het geval er in ons bedrijf mensen zijn, die op de 29ste februari jarig zijn, wilden wij ze wijzen op een exclusieve club, de Wereldorde der negentwintigers (World Order of 29-ers). Elk schrikkel jaar komt deze club tot leven in het kan toor van de hoofdredacteur van de Head- light-Sun, een krant in Pittsburg, Kansas, VS. Iedereen, waar ook ter wereld, die op 29 fe bruari werd geboren en dus noodgedwon gen maar eenmaal per vier jaar verjaardag kan vieren, kan lid worden. Dat kost niets en men krijgt zelfs gratis een goudkleurige oorkonde als men zich bij bovengemelde hoofdredacteur opgeeft. Schrijft u gerust want er zijn meer dan tweehonderd leden, onder wie zich ook Ne derlanders bevinden. DE REDACTIERAAD Deze raad, bij wie tips en copy voor ons Spongat ingeleverd kunnen worden, bestaat uit mej. H. A. Bosker en de heren A. W. Albers, A. W. F. Kroon, G. Ch. Nieuwen- dijk, G. A. Poelenije, Th. Veenings, C. P. Verhaar, A. J. A. de Winter en R. M. Wijdeveld.

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 2