Bierpullen en Kuituur CHARLES DICKENS (geboren vrijdag 7 februari 1812; gestorven 9 juni 1870). Zijn vader John Dickens was klerk bij het betaalkantoor van de admiraliteit en was afkomstig uit de kleine burgerij. Zijn moeder Elisabeth Barrow was van vrij goede familie, waarop in de loop der jaren nog al eens een beroep was ge daan, want vader John had de lastige ge woonte om terwille van een genoeglijk leven meer uit te geven dan hij verdiende, iets wat hem gedurig in kleine en tenslotte in grote moeilijkheden bracht. Charles' grootmoeder was befaamd om haar ver telkunst. Charles Dickens was een der meest gelezen negentiende-eeuwse schrijvers. Deze popu lariteit dankt hij aan zijn onweerstaanbare aanstekelijke humor, de komische typering van zijn figuren, die tot de onsterfelijken in de literatuur behoren. Hij is op zijn best, wanneer hij typen uit de volksklasse beschrijft. In zijn expositie van maatschap pelijke wantoestanden toont hij zijn mede leven met de verdrukten en misdeelden; van het lijden der kinderen geeft hij een aangrijpend beeld. Enige maanden geleden mocht ik in Het Spongat eens het verband duidelijk maken tussen Vincent van Gogh en mijn bierpul lenverzameling en menig lezer zal toen gezegd hebbennu ja, tussen schilderen en pottebakken zit nu eenmaal niet zoveel ver schil; beide kunstenaars hebben voorwer pen nodig om hun innerlijke impressies tot uiting te brengen. Ik ben het met deze gedachtegang natuurlijk eens, maar ook andere kuituurdragers hebben wel iets met bierpullen te maken. Daarom verheugt het mij des te meer, dat ik enige tijd terug via een bevriende relatie in het bezit kwam van een fraaie zij het moderne Engelse bierpul met Dic kens voorstellingen. Veel was er van de Dickens figuur sinds mijn HBS-tijd niet blijven hangen en dus kon slechts de bibliotheek uitkomst brengen. Bij deze na sporingen ontdekte ik veel bijzonderheden over de voorstellingen op mijn bierpul, veel nieuws over de Dickensiaanse periode en bovendien de hier afgebeelde tekening van Hablöt Browne bij hoofdstuk XI van David Copperfield „David vraagt om een glas van het aller beste bier". Het valt moeilijk in dit keurig geklede jongetje de kleine Charles Dickens te herkennen; maar zoals U waarschijnlijk bekend is, schreef hij in David Copperfield gedeeltelijk zijn eigen levensbeschrijving: D.C. C.D. De naam Charles Dickens heeft een grote historische klank. Hij staat op midden in een reeds vaag verleden. Hij dekt een ge heel tijdvak, het Engeland, uit het midden der negentiende eeuw, dat schijnt op te gaan in zijn persoonlijkheid en karakter istiek. Wat Dickens overkwam is geen 23

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 25