Het eerste elftal De heer H. P. Renes, gepensioneerd timmerman heeft dierbare herinneringen aan het eerste elftal van de Amstel Brouwerij, dat in 1916 tot stand kwam. Geen wonder, want hij heeft de eerste wedstrijd meegemaakt als scheidsrechter. Maar laten we hem zelf aan het woord laten. „In het vorige nummer van Het Spongat stond het verhaal bij een foto, afkomstig van de heer Schukking. Ik wilde iets ver tellen over het eerste voetbalelftal van de Amstel Brouwerij (er zijn er verscheidene geweest) dat in het mobilisatiejaar 1916 tot stand kwam. U moet weten, dat er in die tijd twee scheidsrechters van de toenmalige Neder landse Voetbalbond op de brouwerij werk-i ten, namelijk de heer Hesterman van het kantoor en ik. Op een ochtend komt de heer Hesterman de timmerwinkel binnen stappen en vraagt aan mij wie scheidsrech ter Renes is. Mijn beide zoons werkten namelijk ook op de brouwerij. Ik stelde mij voor en zei dat ik de scheids rechter was. Wij bekeken toen de mogelijk heid een elftal op te richten. Wij gingen daar eens over spreken met verschillende heren en het resultaat was dat de directie haar toestemming gaf. Er werd een voet balelftal opgericht van uitsluitend kantoor mensen. Tot de vele dingen die we nodig hadden behoorden ook doelpalen en ik vroeg aan de heer Du Celliée Muller, de bedrijfsingenieur, of de palen in de tim merwinkel gemaakt mochten worden en daarvoor kreeg ik toestemming. Als tim merman nam ik dat karwei voor mijn re kening en als scheidsrechter wist ik hoe ze precies moesten worden. Ik deed het werk op de IJsbrug (de ouderen weten nog wel waar die was) en op een mooie augus tusmorgen kwam de heer Van Marwijk Kooy naar mij toe en vroeg wat ik aan het doen was. Doelpalen maken voor de voet balvereniging, zei ik. En de heer Kooy Spelers en supporters bij boerderij de Eenhoorn in Watergraafsmeer. Het zal ondoenlijk zijn op deze afdruk iemand te herkennen. Op het origineel was dit al moeilijk, maar toch hebben wij, achter het hoofd van het liggende jonge tje (het linkse figuurtje van de twee) de heer Weisenborn herkend. Geheel rechts gehurkt de scheidsrechter H. P. Renes. De derde zittende figuur van links (de kinderen niet meegerekend) is de heer Hesterman. 20

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 22