Het was onmogelijk Oude Beierse krachtterm Een nieuwe Hollandsche haring met brood en een glas Amstel-Beiersch bier voor 'n kwartje. Vier nieuwe Hollandsche harin gen voor 25 Brabanters, 'n kwartje is ook Pieter van der Mark Palckstraat no. 51 en 47 (Amsterdams blad van 1870) (Aldus een advertentie, afgedrukt in PS, het wekelijks bijvoegsel van Het Parool van 19 december 1959). Op 11 juni 1870 werd de eerste steen ge legd voor de bouw van de brouwerij. Op 25 oktober 1871 werd het eerste brouwsel vervaardigd en op 15 januari 1872 kon de aflevering van bier beginnen. Het Am sterdamse blad van 1870 kon onmogelijk toen van een zekere Pieter van der Mark bovenstaande aankondiging geplaatst heb ben. Van Vrede. De heer Van Vrede, die ons bovenstaande mededeling deed toekomen, heeft gelijk. Wij hebben de heer Th. van Mook, die de stof leverde voor de alleraardigste pa gina in PS, benaderd en deze heeft ons toevertrouwd, dat er een misverstand in het spel was. Het Amsterdamse blad (bedoeld is het Algemeen Handelsblad) publiceerde deze advertentie niet in 1870 maar in 1876. Van het ene woord kwam het andere en zo vernamen wij, dat de heer Van Mook een zoon was van de eigenaar van de reeds lang opgeheven brouwerij De Pauw in Culemborg. „We hadden (ik spreek nu van de tijd aan het eind van de vorige eeuw) ruw volk in dienst, mannen die el kaar met messen en poken te lijf gingen als ze een meningsverschil hadden. Er waren zes paarden. Ons bier was een paar dagen goed te houden. Toen mijn vader gestor ven was ging het snel bergafwaarts met de zaken en op advies van de huisarts, tevens huisvriend, deed moeder de brouwerij aan de kant. Ik kan mij dat nog goed herinne ren, want ik moest aan het werk; mijn fijne leventje was afgelopen en ik werd aange steld in een lingeriezaak in Amsterdam. Enfin, 't werd tijd dat ik eindelijk eens wat ging doen. 'k Was elf jaar Toen ik er een jaar had gewerkt ik was in tern en sliep aanvankelijk in een grote lade kreeg ik nog een salaris ook: een jaarwedde van vijfentwintig gulden Aldus de heer Van Mook, die het, dat zij gezegd, later uitstekend is gegaan en nu reeds enkele jaren is gepensioneerd. In Beieren is de krachtterm Kruzitürken gebruikelijk, maar niemand die deze kracht term aan de stamtafel gebruikt, vermoedt dat deze in oorzakelijk verband staat met de ingenomenheid van de Beieren met hun goede en eens zo goedkope bier. Wat heeft bier met de Turken en het kruis te maken? De krachtterm heeft de volgende interes sante geschiedenis. Toen in 1541 keizer Karei V moest in zien dat het niet zo eenvoudig was Fran sen en Turken tegelijkertijd met succes het hoofd te bieden en dat de oorlogskosten steeds groter werden, eiste hij van hertog Willem van Beieren een toeslag op de kosten van een tocht tegen de Turken, die zich in Algiers hadden gevestigd, en wel een bedrag van 60.000 gulden. Dat was in die tijd een geweldige som en de her tog zat in verlegenheid hoe hij een zo groot bedrag moest opbrengen. Week na week verliep met besprekingen die evenwel geen oplossing konden bren gen. Toen kwam een financieringsgenie van zijn kabinet op de gedachte de geldelijke bijstand te persen uit de drinkvreugde van de Beieren. Zo nam men dan inderdaad het besluit het bier te belasten en gelijk daarvoor de Tur ken de schuld te geven, die immers de kei zer tot een nieuwe kruistocht ter verde diging van het christendom hadden ge dwongen. Geen wonder dat van nu af van café tot café de krachtterm Kruzitürken weerklonk en dat deze telkenmale zeer grimmig werd herhaald, als een dorstige drinker naar de tapkast liep om een verse maat en dan daarvoor het dubbele van voorheen moest betalen. Deze eerste bierbelasting uit 1541, tevens de eerste bierbelasting ter wereld, heeft dus ook nog de vloek Kruzitürken op zijn ge weten. 18

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 20