mi z. stapel \im SPEELPLA óötO... Een werkplaats is geen speelplaats Stapel goed - Stapel veilig Natuurlijk is iedereen het met deze uitspraken eens. Dit zijn van die waarheden die vanzelfsprekend zijn, waar tegen niets is in te brengen en waartegen men desondanks vaak zondigt. Men denkt dat men toch wel eens één kleine uitzondering mag maken. Men zegt dan: „Wij zijn hier toch niet op de kleuterschool!" of: „Je mag toch wel eens lachen" en deze „argumenten" worden dan gebruikt om zich uitzonderingen te permitteren. Telkens blijkt dat men de grens niet weet. Een gepast aardigheidje op zijn tijd kan de geest van de werkers gunstig beïnvloeden. Maar gevallen dat men iemand „om te plagen" met licht ontvlambare benzine begiet waarna een ander enkele meters verder een sigaret aansteektzodat de man als een levende fakkel wegsnelt, komen toch ook maar voor. Dat heeft men niet bedoeld, roept men wanhopig uit! Maar ondertussen Het bovenstaand voorbeeld (echt gebeurd!) zult u misschien overdreven of een uit zondering vinden. Laten wij dit vooral niet doen. Evenmin moet men het gevaar van de ondeskundige omgang met het materiaal onderschatten. Het komt maar al te vaak voor dat men „even" wat op stapelt en daarbij niet beseft, dat, al is dit ook maar even, zo'n stapel toch makkelijk kan omvallenmet alle gevolgen van dien. Hierdoor ontstaat vaak niet alleen schade, maar er kunnen ook persoonlijke ongeluk ken door gebeuren. Door orde en netheid kan de goede gang van zaken op het werk gunstig worden beïnvloed waardoor tevens de mogelijkheid tot het ontstaan van een ongeval wordt verminderd. Het is moeilijk in cijfers aan te tonen, maar de ervaring heeft geleerd dat daar waar orde en regel heersen (dit geldt zowel voor de mens als het materiaal) een gunstige invloed wordt uitgeoefend op het aantal ongevallen en op het geleverde werk. Daar houdt men rekening met de veiligheidsvoorschriften, waartoe ook de waarschuwingen behoren Een werkplaats is geen speelplaats en Stapel goed stapel veilig. BERG OF RIVIER? Dat is het kernpunt van dit rubriekje. De hieronder vermelde namen hebben betrekking op een berg (gebergte) of rivier. Probeert u eens vast te stellen welke namen op bergen en welke op rivieren slaan. De antwoorden vindt u op pagina 23. 1. Amoer 8. lsère 13. Oranje 2. Erts 9- Karakoram 16. Rainier 3. Finsteraarhorn 10. La Plata 17. Stanley 4. Ganges 11. Mackenzie 18. Suriname 5. Guadalquivir 12. McKinley 19. Vaal 6. Hekla 13. Niger 20. Harz 7. Irawaddy 14. Ob 21. Ebro 250(Jl 7

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 9