80 jaar Drankhandel te Heerenveen Hergardens nieuwe pand in gebruik genomen De driekleur, de Friese vlag en reclame- vlaggen gaven het nieuwe pand van Her- garden's Handelmaatschappij op de dag van de opening een feestelijk aanzien. Op 14 oktober heeft de heer P. Kranen- berg de openingsplechtigheid verricht van het nieuwe pand van N.V. Hergarden s Handelsmaatschappij aan de Uhlweg te Heerenveen. Hij deed dit ten overstaan van honderden belangstellenden door met een grote „gouden" opener een flesje Amstel Gold te ontkurken. Vele notabelen, o.w. de burgemeester, de heer G. H. Kuperus, andere belangstellen den en talrijke relaties hebben op deze dag acte de présence gegeven om niet alleen de opening van de nieuwe behuizing (al weer te klein) mee te maken, maar ook het tachtigjarig bestaan van de N.V. te herdenken. De heer H. Hergarden, die in 1908 zijn moeder van de zaken ontlastte (zijn vader was jong gestorven) en die zich inmiddels uit de zaak heeft teruggetrokken, gaf ge durende de receptie een overzicht van de geschiedenis van de drankenhandel. Door nagenoeg vierentwintig uur per dag te werken kon hij de zaak draaiende houden en gaandeweg uitbreiden. Het was in de tijd van het kogelflesje, dat de heer Her- garden in een cafeetje kwam, waar de vrouw in de gelagkamer haar haar stond op te maken. De mensen sliepen toen nog wel in bedsteden in de gelagkamer en 's morgens stonden de bedden afgehaald op het buffet en op stoelen. Hij bestelde een flesje spuitwater met suiker en de vrouw drukte met haar ongewassen vinger de kogel naar beneden; toen ging ze naar achteren en kwam terug met in haar hand een beetje suiker, dat ze in de spuit wierp. Op het moment dat ze zich opnieuw ver wijderde, mikte hij de verfrissing op de bloemen. In een buitencafé kwam hij eens op een maandagmorgen aan en vroeg een broodje met een paar eieren. Dat tref je, koopman, zei de vrouw, ik heb juist de was op staan, daar kan ik de eieren mooi in meekoken. Geen wonder dat men bij voorkeur niet 's maandagsmorgens op reis ging. Een voorbeeld van een gemakkelijke kas telein toen de Coca Cola pas op de markt was en iemand dit bestelde, zei hij tegen zijn zoonGeef hem maar Frico, dat is hetzelfde. De centralisatie schreed voort in de dran kenhandel en in 1949 kwam de heer J. Braam in dienst, die enige tijd later de De heren Hergarden (links) en Kranen- berg. zaak overnam. Het ene na het andere agentschap werd overgenomen en het in middels naamloze vennootschap geworden bedrijf breidde zich uit. Met de nodige steun van de Amstel Brouwerij kon het nieuwe pand tot stand komen, dat nu een modeldrankenhandel herbergt, die de horecabedrijven goede en snelle service kan bieden. Het was voor de directeur, de heer J. Braam, de heer R. H. Bos, boekhouder en de secretaresse Loes van Raalten een grote dag, die mede door de grote en daad werkelijke belangstelling onvergetelijk zal blijven. Wij wensen Hergarden een goede toekomst. 5

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 7