niet meet te gaan en... we wachten weer tot we pijn hebben enz. enz. Overigens is pijn geen meter van de toe stand van ons gebit. Ons gebit kan in een droevige staat verkeren zonder dat we ooit pijn voelen. Dokter De Vries zegt: „Het is een alge meen verbreid misverstand, dat de tandarts niet trekt en dat zelfs niet mag als de kaak gezwollen is. Dat is een fabeltje; wel is het waar, dat hij in zo'n geval niet verdoven kan, omdat dit onmogelijk is Hij zal altijd trachten het te behouden en er datgene aan te doen, wat wijzelf niet kunnen. Laten we bovendien niet vergeten, dat de narigheid NIET over is als we een kunst gebit hebben. Het is duidelijk dat de kaak niet gebouwd is voor een prothese, net zo min als een beenstomp. Maar over een gebit denkt men veel en veel lichter dan over een kunstbeen. Niemand zal het in zijn hoofd halen een chirurg te verzoeken zijn voet af te zetten omdat hij steeds pijn heeft aan zijn kleine teen. Deze lijder zou de dokter bezweren alles te doen om zijn voet te behouden. Licht x innigheid Met tanden en kiezen springt men licht zinniger omAlleen vanwege die nare boor en al die andere handelingen van een tandarts. Maar deze man heeft niet zes jaar gestudeerd om uw gebit te trekken. Hij zal altijd trachten het te behouden en er dat gene aan te doen, wat wijzelf niet kunnen. Hem is geleerd zo voorzichtig mogelijk te werken, een behandeling zo kort mogelijk te maken en hem is bijgebracht de patiënt met begrip te benaderen. Ook hemzelf wacht de tandarts en ook hij vindt het naar. Maar hoe groot is de voldoening als men bij de tandarts vandaan komt met de zeker heid, dat het gebit weer in orde is. baat daarom uw tandarts beoordelen wat ir met uw tand of kies moet gebeuren en vertrouw op zijn kennis en ervaring. Be schouw hem niet als een tanden- of kiezen- smid, die maar heeft te doen wat u hem zegt. En bedenk, dat uw gebit wel te vervangen maar niet te evenaren is. De natuur heeft ons enkele tientallen zeer in genieuze en voor hun taak berekende werk tuigen in de mond gegeven, die enorm veel te verduren hebben, maar dan ook tot grote prestaties in staat zijn. Een volwas sen man kan met zijn kiezen een kracht uitoefenen van zeventig kilo per cm2, een vrouw zestig kilo per cm2. En dat honderden keren per dag. Daar kunnen die tanden en kiezen tegen, ook de ge vulde. Nu kan de vakman die tanden en kiezen namaken en ze op de kaak beves tigen met behulp van een plaat, maar daar voor is die kaak niet gebouwd. U zult tegenwerpen: maar er zijn mensen die niet eens merken, dat ze een kunstgebit in hun mond hebben. Onze bedrijfstandarts, dokter De Vries zegtAls u een goed gevormde kaak heeft, d.w.z. bijzonder vlak met flinke hoge zij- wallen, zodat een gunstige aangrijping van de prothese mogelijk is, dan kan dat best waar zijn. Maar neem nou die jonge kerel, die bij mij kwam met een gebit, dat hij grondig verwaarloosd had. Hij wilde alles getrokken hebben. Voor zijn dertigste jaar had hij dus al een kunstgebit. Kunt u zich indenken hoe de kaak van die man er zal uitzien als hij dertig jaar verder is? Deze is dan vervlakt en door het wegvallen van de hoge randen gaat het gebit klapperen." En als het voor uzelf te laat is, doe dan alles wat in uw vermogen is om het gebir van uw kinderen de verzorging te geven die nodig is. Dokter De Vries zegt hierover: „Neem uw kinderen mee naar de tandarts, ook al heb ben ze nog een melkgebit. Denk erom, dat het eerste element van het blijvende gebit van een kind verschijnt als hij of zij onge veer zes jaar is. Dit element is een kies. die helemaal achter het melkgebit gaat doorbreken en door de ouders vaak wordt aangezien voor een late melkkies. Het is van groot belang dat deze kies ruimte heeft om te groeien en daarom is controle van het melkgebit noodzakelijk, opdat de tandarts er zich van kan overtuigen, dat die ruimte er inderdaad is en de eersteling van het blijvende gebit zich gunstig kan ontwikkelen. Bekijk het gebit van uw kin deren kritischstaan alle tanden en kiezen goed in het gelid? Prachtig, dan zal het poetsen doeltreffend zijn. Maar als er ele menten zijn die naar voren springen of achteraf staan, dan kan de tandenborstel NIET effectief zijn en dan bent u in her belang van uw kind verplicht zo spoedig mogelijk de tandarts advies te vragen. Trouwens, die onregelmatig geplaatste tanden en kiezen kunnen in vele gevallen, vooral als de kinderen nog zeer jong zijn, gemakkelijk gereguleerd worden." Laat er iets aan doen, uw kinderen zullen u er later dankbaar voor zijn. Niet dat deze dank de drijfveer zal mogen zijn, want als ouder bent u verplicht het welzijn van uw kind dus ook dat van zijn gebit te behartigen. Wees kieskeurig, zegt het Ivoren Kruis op geestige wijze. Wij hopen, dat deze aan sporing niet tevergeefs zal zijn. 2

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 4