Geen der brouwerijen wekt haar eigen stroom op. Alle vernieuwingen en uitbrei dingen worden door consulting engineers gedaan. Zij maken de plannen en de teke ningen, terwijl de contractors voor de uit voering zorgen. Zodoende ben ik aan het proberen om in de consulting engineers business te komen. Deze heeft een vrij slappe tijd achter de rug, maar het nu gelukkig beter maakt. Om hier als arbeider aan het werk te gaan valt volgens mij helemaal niet mee. Iedere branche, zoals de bankwerkers, schilders, metselaars. timmerlieden, buschauffeurs enz. hebben hun eigen vakvereniging. Jullie begrijpt dat er honderden vakverenigingen hier zijn. Je bent nu verplicht om lid te worden en ik zal jullie vertellen dat ze een geweldige macht hebben. Zit je er eenmaal in dan heb je het voordeel, dat, als je wer keloos bent, je bij de vakvereniging kan aankloppen voor werk. De meeste werk gevers zijn nl. verplicht hun de vacatures door te geven. Je moet daarom wel een flinke dosis geluk hebben om erin te komen of er moet op het ogenblik dat je sollici teert niemand ter beschikking zijn bij de vakvereniging. De sociale voorzieningen bij de grotere za ken zijn goed. Het verschil hier is alleen, dat je nergens verplicht bent een ziekte- en ongevallenverzekering te sluiten. Sluit je een verzekering dan betaalt de werkgever de helft van de premie. Deze premies lig gen zeer gunstig. Ook hebben ze een pen sioenregeling, maar ik zal jullie niet met getallen doodgooien. De belasting hier is ongeveer achttien procent en dus beslist niet mals; alleen is ze niet progressief zoals in Holland. Ook het verschil tussen vrijgezel en gehuwde is niet groot. Behalve de be lasting wordt er ook nog tweeëneenhalf procent van je salaris afgetrokken, zijnde de premie voor het ouderdomspensioen, een soort AOW zoals in Holland. Dat je hier veel meer met je geld kunt doen is beslist wel waar. Alles ligt hier veel lager in prijs. De levensmiddelen zijn ook wel goedkoop, ten bewijze waarvan ik hierbij een vergelijking maak: het salaris van een mechanical draftsman zal ca. 450 zijn. Hiervan kan je een hele hoop over houden per maand. De huur van een drie kamerflat loopt van 60 tot 80, waarbij meestal een groot fornuis en ijskast inbe grepen zijn. Koop je deze apparaten zelf dan hoef je slechts een paar maanden te sparen. Een automatische wasmachine, die wast, spoelt en centrifugeert kan je al voor 180 krijgen. Een 9 cu.ft. (0,25 m3) ijs kast kost 200; een draagbaar tv-appa- raat met 43 cm-beeldbuis kost 80. Veel mensen hebben hier een kleine antenne op hun toestel in plaats van zo'n groot ding op dak. Nu nog iets over San Francisco, een ontzettend mooie stad, die wat Europees aandoet, doordat de woonhuizen meestal niet hoger zijn dan twee of drie verdie pingen. De wolkenkrabbers staan hoofdza kelijk in het centrum. De huizen zijn tegen heuvels opgebouwd met het gevolg dat hier de straten zeer steil zijn. Een is er zó steil, dat deze uit korte haarspelbochten bestaat. In sommige straten rijden kabeltrams, die je knarsend omhoog hoort gaan. In het be gin waande ik mij in het kabeltrammetje van Heidelberg. Het overige vervoer in de stad geschiedt met trams, bussen en trolley bussen. Over het algemeen kan je in een Amerikaanse stad niet verdwalen: de stra ten staan alle loodrecht op elkaar en zijn vaak genummerd met 1st, 2nd enz. street. Een enkele hoofdstraat loopt weieens schuin erdoorheen. Dat ze in Europa nooit op het idee zijn gekomen! Wat je hier beslist wel mist zijn de gezel lige terrasjes, die je in Amsterdam hebt. Dit schijnt bij de wet verboden te zijn uit hygiënisch oogpunt. Volgens mij een klein beetje overdreven. De restaurants hier zijn ook niet zo sfeervol ingericht als in Hol land. De meeste mensen gebruiken hier vlug iets aan de counter (zoals de toog van een bar) en verdwijnen dan weer. We hebben in de korte tijd dat we hier zitten al enkele kleine aardbevingen ge voeld. Ook was er een bij, die vooraf werd gegaan door een doffe dreun, waarna het hele huis op zijn grondvesten trilde. De schade hier en daar was gelukkig niet groter dan wat gebroken ruiten en ontzet te deuren. Ik moet eerlijk bekennen dat we een klein beetje geschrokken zijn. De mensen hier hebben ons in ieder geval ver zekerd dat je er wei aan gewoon raakt. Het klimaat hier is wel heerlijk; je kunt de dagen tellen dat hier de zon niet schijnt. De temperatuur op het ogenblik is gemid deld 65 gr. F. Tot zover de brief van de heer Gevers. Hartelijk dank, oud-collega. We houden ons aanbevolen voor meer. Wij hopen dat het je voorspoedig mag gaan in dat zo nu en dan bibberige San Francisco. 21

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 23