volle kwaliteiten. Groots gezien en gehouden, gemodelleerd met nagenoeg monochrome middelen vuile blauwgrijze en grauwe tonen springt het tafelvlak, tussen de linker en de middelste kruik, al te onevenwichtig uit de band. Daardoor ontstaat een hiaat, dat van de weeromstuit de harmonie verstoort. De waarheid in de weergave treft ons: Vincent met zijn uiterst scherpe blik moet ze in hun alledaagse simpelheid hebben kunnen doorgronden, moet hebben kunnen aanvoelen hoe ze eenmaal in andere zorgvolle handen hun dienst gedaan hebben. Zo is de veelbelovende leerling, die bij ons in Eindhoven als „het schildermenneke" moe derziel alleen de weg zocht, ook voor mijn hobby en daardoor ook voor de medewerkers van de Amstel Brouwerij nog van belang geweest; want via de bierbullen-hobby naar Van Gogh is een enorme stap, waarbij ik getracht heb u te helpen. Door dit artikel hoop ik uw liefde voor de schilderkunst en speciaal voor Vincent te hebben mogen wakker maken. Met een goed glas bier in de hand, bekijkt u straks met behulp van de Stichting Openbaar Kunstbezit vele Van Goghs bij u aan de wand. En met een gedeelte uit het gedicht „De pottebakker" van Aart van der Leeuw wil ik dan deze bier/kunstimpressie besluiten: „Maar zo ik voor mijn venster zit en werk, En in de lijst van 't raam mij veld en zwerk Verrukken door hun machtig schilderij, De madelieven flikkren in de wei, Zwaluwen slieren arabesken snel Van wolk naar wolk, uiteen vouwt de kapel 't Mystieke wonder van zijn tekenschrift, Met diamantstift op saffier gegrift, Dan beeft mijn vinger, wijl de draaischijf snort, Het blinkend nat over de leemklomp stort, En onbewust druk ik de weke klei Tot pullen, lijk de bloemen in de wei, En rank en poprend zwelt omhoog de tuit, Of daar een vogel opwaarts wiekt en fluit; Terwijl ik eindelijk op mijn fijn penseel Den blauwen schemer van den hemel steel". G. W. HARDEVELD KLEUVER Jr. De invloed van bier op hart en zenuwstelsel Iemand die grote hoeveelheden bier drinkt behoudt zijn kalmte, terwijl iemand die 'grote hoeveelheden wijn drinkt in een opgewonden stemming komt. Het overmatig gebruik van bier met een hoog alcoholgehalte kan evenwel hevige dronkenschap veroorzaken. Bier, mits met mate gedronken, werkt kalmerend tenge volge van de aanwezigheid van lupuline. Hierdoor komt het dat bier met een hoog lupulinegehalte, zoals stout, als slaapmid del werkt, hetgeen dus niet veroorzaakt wordt door het hoge alcoholpercentage, maar door de hoge hopgift. In bepaalde streken, met name in Duits land, heeft men bij een vrij groot aantal regelmatige bierdrinkers een hartvergro- ting geconstateerd. Het is gebleken, dat deze afwijking niet zonder meer toege schreven moet worden aan de actieve wer king die bier op de bloedsomloop heeft. Deze werking is namelijk eveneens en in dezelfde mate geconstateerd bij het ge bruik van een gelijke hoeveelheid water. Kionka is van mening, dat deze hartver- groting, die vooral voorkomt in de om geving van München, veroorzaakt wordt door het hoge gehalte aan potas, dat het plaatselijk vervaardigde bier bevat, door dat in het water dat bij het brouwen wordt gebruikt, dit mineraal in overvloed aan wezig is. (Jean Primus) 19

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 21