Het Verhaal van een Foto In 1903 werd de voetbalvereniging Achil les te Zutfen opgericht. Een jaar later trad een veertienjarige jongen toe, die in het tweede elftal werd opgesteld. Hij heette Schukking en was behanger van beroep. Hij trapte zijn balletje uitstekend mee en reeds in 1906 kwam hij in het eerste elftal. Op een donderdagavond was er door voor zitter Joh. Jansen een vergadering van dit elftal belegd, waarop een serieus onder werp ter sprake kwam, dat evenwel weinig met de sport te maken had. Nee, men moest eens goed afspreken hoe het zondag ochtend zou gaan in het atelier van de fotograaf. Denk erom, zei de voorzitter, dat je er goed bijstaat, niet in elkaar en zo worden jullie opgesteld. En jij, Schuk king, zou jij een schild kunnen maken om onze medailles aan te bevestigen, want die komen ook op de foto, met onze bal, met de vermelding dat we kampioen zijn van het seizoen 1906/7 De vergadering duurde niet langom tien uur moet ieder weer thuis zijn, decre teerde de voorzitter. En zo gebeurde het. Om half elf was het elftal die zondag bij de fotograaf. Men stelde zich op en met ern stige gezichten, kampioenen waardig, werd naar het vogeltje gekeken. Tot driemaal toe, toen kwam de fotograaf vanachter zijn toestel en onder zijn doek vandaan. Voorzitter Jansen kon tevreden zijn. Hij was de enige die zich op zijn zondags had gekleed, compleet met strohoedrechts van hem staat Schukking, op dat ogenblik totaal vergeten dat hij zo'n mooi schild had gemaakt, compleet met lint. Hij wist toen ook nog niet, dat hij jaren later lange tijd voor de Amstel Brouwerij zou wer ken. Hij wist evenmin, dat hij in 1959, drieënvijftig jaar later zou moeten zeggen: nog drie van de twaalf zijn nu nog in leven. Behalve Schukking is dat de man die aan de andere kant van de voorzitter staat en de man die met sokophouders rechts vooraan zit. De joodse vriend die geheel rechts staat heeft de tweede wereld oorlog niet overleefd... Maar toen dacht men niet aan alle vrese lijke dingen die konden gebeuren. Op last van de voorzitter wandelde ieder naar huis fietsen mocht niet. Thuis gekomen mocht men ook geen warm eten gebruiken, maar wel brood met een glas melk. 's Middags kwam men op het veld en hier kreeg ieder een glas water en een suikerklontje na. En A: nu voetballen... Spelen op het eigen veld, dat de spelers iedere zondagochtend, zodra het licht was, gezamenlijk gingen kalken... Een bijzonder verhaal? Niet bijster. Het bijzondere is, dat de heer Schukking zich al deze details nog zo goed weet te her inneren. Als er gepensioneerden onder onze lezers zijn, die het ook allemaal nog zo goed weten, dan nodigen wij ze dringend uit ook eens naar ons toe te komen met zo'n oude foto. Daar zit altijd een verhaal achter, dat wij nu nog graag willen lezen. 12

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 14