Toverstaf te Koop Zeer droevige taak voor walsbestuurder Als de uitdrukking „zinvolle vrijetijds besteding" niet een bijna versleten cliché in onze taal was, dan hadden wij juist deze als opschrift gebruikt, want, eerlijk gezegd, geven deze twee woorden precies weer, waarover wij hier even willen spreken. De leden van de Volksuniversiteit plegen elk jaar in september en in januari aan te vallen op het nieuw verschenen programma om uit het vele, dat hierin geboden wordt, een keuze te maken en op een of meer cursussen en lezingen in te schrijven. Het vele, dat er geboden wordtdit is inderdaad zeer veel en op zo verschillend gebied en van zo verschillende aard, dat werkelijk iedereen er „wat wils" kan vin den. Sommigen zeggen misschien, als zij het programma bekijken„Dat is niets voor mij, ik zoek na mijn lange werkdag liever iets van gewone luchtige ontspan ning." Maar weten zij wel, dat wat zij hier kunnen beleven, wel degelijk ontspanning is, en wel een degelijke ontspanning? Dat, wanneer zij na hun dagelijkse werk mis schien moe en wat verveeld zijn, er als door een toverstaf een nieuwe wereld voor hen opengaat, als zij naar de Volksuniver siteit trekken en daar iets horen over kunstgeschiedenis, plant- en dierkunde, ge schiedenis, filosofie, natuurwetenschappen, medische of technische onderwerpen, noem maar op! Of als zij zich voegen bij een groep, die tekent of boetseert of mozaieken maakt of declameert, enz.? Het is een ont-spanning, die verder en dieper werkt dan een bioscoop en niet achterstaat bij een goede toneelvoorstelling of een concert. Het opent n.l. nieuwe perspectieven tot onvermoede geestelijke rijkdommen en doorbreekt volkomen de dagelijkse sleur. Probeer het ook eens. Volg eens een cursus of een enkele lezing, neem deel aan een werkgroep of... haal uw talenkennis weer eens opOm de financiën hoeft u het niet te laten, want de prijzen zijn uitermate laag. Waarschijnlijk hangt er op het mede delingenbord wel een affiche van de V.U. met een lijst van lezingen voor dit najaar. U kunt ook op een briefkaart uw naam en adres invullen en deze met 35 cent aan postzegels aan het secretariaat der V.U. opzenden (Keizersgracht 708), waarna het volledige programma u wordt toegestuurd. GEBRUIK DEZE TOVERSTAF! Een wals heeft een sloot (bier) gemaakt, toen kortgeleden een walsbestuurder op dracht kreeg 43.200 blikjes bier plat te walsen. Deze taak die de sterkste man aan het huilen kon brengen moest volbracht worden in opdracht van de Naafi, de kan- tinedienst van de Britse strijdkrachten en het ging om proviand van het oorlogsschip Warrior. De werkmensen in het depot slikten wat weg (zij het geen bier) en zelfs de douane ambtenaren, die erop toezagen dat het ver nietigen inderdaad gebeurde, verloren hun bijna spreekwoordelijke kalmte, toen zij de hele dag de wals heen en weer zagen schui ven over de blikjes, die heen en terug naar de Kerstmiseilanden waren geweest. De eerste Engelse waterstofbom was min der dan dertig km van dit ongelukkige zoopje ontploft, maar om wat er op de blikjes gedrukt stond en niet vanwege de H-bom trof dit lot het bier. „Het bier moet binnen zes maanden gedronken worden" luidde de waarschuwing en het oorlogs schip was meer dan zes maanden wegge weest. De drank zag er nog goed uit en smaakte ook nog wel, maar Naafi vond het toch verstandiger de bereisde bierlading te ver nietigen. Eerst wilde men de blikken over boord zetten, maar ze hadden waarde als schroot en de douane moest er zeker van zijn, dat het exportbier, waarover geen rechten was betaald, niet in onbevoegde handen (en monden) zou vallen. Zodoende kreeg de walsbestuurder zijn droevige op dracht en voor een waarde van 20.000, aan bier ging door de riolen van het depot. Een voormalig zeeman die de operatie bij woonde maakte ongunstige opmerkingen over de drinkvaardigheid van de moderne matroos. „Ze hebben nog nooit meege maakt dat wij een half dozijn blikken bier mee terugbrachten, laat staan 43.200", mop perde hij. 8

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 10