Bierslag om Zandvoort gewonnen I F Dia 5 De amateurs tonen wat ze kunnen en snorren voorbij op hun lichte karretjes. Het is zaterdag, maar de organisatoren wacht geen rustig weekend. Ze gaan op onderzoek uit en doen hun best om te weten te komen hoe de verkoop loopt. Zaak in zaak uit, door het zand en over hekken. Conclusieverkoop valt tegen. Scania met aanhangwagen die buiten het parcours in reserve wordt gehouden, volgeladen met gekoeld bier wordt naar huis gestuurd. Uit Amsterdam behoeft niet bevoorraad te worden. Dia 6 De avond na de amateurwedstrijden. De organisatie (die niets van de wedstrijd heeft gezien) stelt vast, dat het vatbier goed loopt. In één zaak wordt van half zeven tot half drie 's nachts onophoudelijk getapt: vierentwintig vaten van dertig liter leeg. Er worden twintig vaten bijgezet. Dia 7 In een Haarlems hotel liggen om half vier alle medewerkers te slapen en dromen van enkele hartelijke en hulpvaardige vrouwen: mevrouw Weber en haar beide dochters en schoondochter. Deze mevrouw Weber woont boven het pakhuis van Prenen in Haarlem en (in dit verband mogen wij dochter Annie speciaal noemen) geeft leiding aan de operatie „Magen vullen", lunchpakketten en koffie. D ia 8 Vermoeide Hoogendonk slaapt en droomt van de uitstekende hulp die de heren Spoor (verbindingsman op de brouwerij) en Kamsteeg bieden. De laatste springt overal in waar zijn hulp gewenst is. Hij draait zich om en ziet de tientallen mannen van Prenen en de brouwerij die in prima harmonie en goede stemming samenwerken. De slag is nog niet gewonnen, maar het vertrouwen in de overwinning is er. Dia 9 Zondag, zeven uur: enkele bezoekers installeren zich. De stroom houdt aan tot twee uur. De grote dag, zonnig en dorstverwekkend is begonnen. Er wordt gefietst, er wordt ge dronken en om 11 uur begint de wedstrijd. Om half zeven zal het afgelopen zijn. Dia 10 Luchtopname van Zandvoort. Links de rijders die de wereldtitel vurig begeren. Rechts de duinen met de verkooppunten waar het bier - uitsluitend Amstel bier gretig wordt gekocht. Te duur? Zestig cent voor een flesje is niet gek, (extra personeel is aangenomen) daar komt een dubbeltje fooi bij en tien cent voor het flesje. Totaal tachtig cent. In een flits ziet de organisator de rijders onder een van de luchtbruggen door schieten, boven hun hoofden staan de woorden Amstel bier in forse letters. Amstel bier: is in vierentwintigduizend flessen op het circuit verkocht. Het gaat goed en alle mensen van de bierslag hebben zojuist gezamenlijk de warme maaltijd gebruikt. Dia 11 Het is stil op het geluid van de branding na. En dan komt om de hoek een grommend dier, een Scania van de Amstel, volgetast met lege flessen. Hier ligt een berg lege flessen in de duinen. Door de drukte is er geen tijd geweest om ze in kisten te doen. Dat komt later. Van zeven tot twaalf uur 's nachts wordt er gezwoegd om het circuit leeg te halen. IJsbakken, kisten, flessen. Tevreden doet de inspecteur een klein boekje dicht, waarin hij zojuist iets heeft geschreven. Wij weten niet wat, maar hij zou geschreven kunnen hebben

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 8