De slag om Zandvoort Op een morgen hebben wij een ge sprek gehad met onze inspecteur D. Hoogendonk, die als een waar veld heer de slag om de Zandvoortse dorst heeft geleverd gedurende de wegwed strijden op zaterdag 15 en zondag 16 augustus j.l. En hoewel hij beschei den de titel veldheer wegwimpelde, moest hij toch toegeven dat er wel gesproken kon worden van een slag. Dus, meenden wij, is hij wel degelijk de veldheer geweest, daar hem door onze directie de leiding van die slag was opgedragen. En in dat gesprek met hem kwamen enige beelden naar voren, die wij onze lezers zouden wil len tonen als dia's, die de toestand zoals die op bepaalde ogenblikken was, moeten weergeven. Dia 1 Bespreking met de gebroeders Prenen, onze agent te Zandvoort. Hier zitten bijeen de organisatoren, die tot diep in de nacht een plan de campagne opmaken. Prenen zegt dat hij reeds bezig is met dagelijks extra hoeveelheden Amstel bier op de vaste punten, zoals de bedrijven van Bouwes en Kiefer af te leveren, de kelders daar geraken al aardig vol. Die extrabevoorrading was al begonnen op maandag 10 augustus en had haar hoogte punt nog niet bereikt. Dia 2 Vrijdagavond zes uur: Intocht in Zandvoort van de bierkaravaan elf wagens, zowel van Prenen als van de Amstel Brouwerij (Scania's en Opeis) koersen langs de boulevard in een machtig vlagvertoon. Op de voorruiten het dienstpapier (doorlaatbewijzen waren verkregen voor negentien wagens en veertig man personeel). Even rusten vóór het vlagvertoon op Zandvoorts boulevard. Dia 3 Momentopname van de bevoorrading van de twintig verkooppunten (w.o. diverse pits, dat zijn verversingskraampjes) in de duinen langs het circuit. Met hun koplampen ver lichten de wagens het werkterrein. Om zeven uur zijn de mannen begonnen: zestien honderd kisten bier (plus honderden kisten limonade en chocoladedrank) moeten met de hand worden versleept, eerst door het zand dan over een hek en vervolgens weer door het zand naar de verkooppunten. Het is een heel gesjouw. Tussen twee uur en half drie 's nachts is dit karwei achter de rug. Dia 4 Stilleven. Enorme bergen tekenen zich op de boulevard en in de duinen tegen de zomer- nachtelijke hemel af. Het zijn stapels kisten bier, afgedekt met zeilen en gekoeld door ijs, dat speciaal op de brouwerij daarvoor was gemaakt. Een eenzame figuur houdt de wacht. In grote, speciaal gemaakte koelkisten liggen de flessen die het eerst voor ver koop in aanmerking komen.

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 6