Kip krijgt luchtdoop Merkwaardige dingen gebeuren er. Overal, dus ook in onze ontvangstkelder, dus ook bij de koninklijke Luchtmacht. Het is al weer een paar weken geleden, dat een groep onderofficieren van de koninklijke Luchtmacht te Soesterberg een excursie maakte naar onze brouwerij. „Het is een prettige excursie geweest", aldus sergeant majoor Damen later, „maar er waren een paar man bij, die nogal jatterig van aard zijn". Wij laten deze uitdrukking voor re kening van deze sergeant-majoor, maar het is een feit, dat na het vertrek van de heren de vermissing geconstateerd werd van een kip. Niet een kip van vlees, veren, bloed en botjes, maar van hout en metaal. Reeds jaren behoren tot de inventaris van de kel der een paar dieren (een koe, een kip, een vis) die een houten kern hebben, behangen met de bovenkanten van de capsules waar mee vroeger onze flessen werden afgeslo ten. De kip vooral scheen enige van de be zoekers bijzonder te interesseren, want de kip was verdwenen. Later werd triomfan telijk medegedeeld, dat het gevogelte in veiligheid was. Het moet gezegd, dat ieder van de betrokkenen op de brouwerij ge rust was, maar dat kwam alleen omdat wij toen nog niet wisten wat het dier boven de fraaie kam hing. Op 26 augustus stoof er langs de Soesterbergse startbaan een klein vinnig vliegtuigje, het was een Fok ker S 14 straaltrainer. En aan boord be vond zich de Amstelkip. Een uur lang was deze lesstraaljager in de lucht en toen hij landde had onze kip de luchtdoop onder gaan, ten bewijze waarvan er een plaatje met inscriptie op het voetstuk werd ge nageld, terwijl op de borst de wings wer den gehecht. Ter gelegenheid van een bingo-avond in de onderofficiersmess diezelfde avond, waar voor ook enige personeelsleden waren uit genodigd, kreeg onze verkoopleider, de heer W. F. de Jong de gelegenheid de kip terug te winnen voor onze brouwerij. Hier toe moest hij enkele vragen beantwoorden, die hem door een quiz-master werden ge steld. Een onderofficier was de vertegen woordiger van de gastheren en het spreekt welhaast vanzelf, dat de heer De Jong vragen omtrent de vliegerij kreeg en zijn tegenstander over brouwerij-onderwerpen aan de tand werd gevoeld. Hoeveel wielen heeft een straaljager? vroeg men de heer De Jong. Na enig nadenken meende hij dat het er zes warentwee van voren en vier hoofdwielen. Het zijn er drie. Noem de vier grondstoffen waarvan bier wordt ge maakt, moest de luchtmachtman beant woorden. Hij wist het. Andere vragen wa ren: wat komt er bij een landing van een straaljager het eerst aan de grond, het neus- wiel of de hoofdwielen (de hoofdwielen). Hoeveel kilometer koelleiding ligt er in de Amstel Brouwerij? (48 km). Wat voor brandstof gebruikt een straaljager? (kero sine ofwel petroleum). Hoe beweegt de vlieger de stuurknuppel bij de start? (hij trekt hem naar voren). Doordat de heer De Jong meer goede ant woorden had gegeven dan zijn tegenstan der werd hem onder grote bijval de lucht- gedoopte (of is het geluchtdoopte) kip overhandigd om hem weer op zijn oude plaatsje op de kachel in de kelder terug te plaatsen. De bingo-avond is een allergezelligste aan gelegenheid geworden en het spreekt wel vanzelf, dat de gastheren bij een volgend bezoek aan Amsterdam niet zullen vergeten ons een tegenbezoek te brengen. Bingo is een genoeglijk spel, een soort Amerikaans kienspel, dat er veel toe bijdraagt het ijs voor zover aanwezig tussen de aan wezigen te breken. De kip is van de leg af, hebben we ge constateerd, maar dat kunnen we het dier na alles wat het heeft meegemaakt niet kwalijk nemen. 26

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 28