In het Olympisch Stadion sloegen onze figuur op de sintelbaan. Op de sintelbaan had zich al een groep vreemdsoortige deelnemers verzameld hardlopers en „Zaninefaten" (als oermensen uitgedoste mannen, compleet met knotsen), een oude dame in een invalidewagen, rij paarden, raceboot, brandweerwagen, post koets enz. Hoog op de eretribune troonde fotograaf Huf achter zijn camera, terwijl de stentorstem van Jan Punt de deelnemers aanwijzingen gaf hoe ze moesten staan en waar. Na een bespreking met de verkeerspolitie werd besloten een wieltje onder de achter kant van de slee te maken, zodat deze met de beide voorste wieltjes (die er reeds on der zaten) geheel zou komen te rijden. In allerijl is dit karweitje opgeknapt, maar het heeft niet mogen baten. Reeds vroeg was de heer Apon in onze kelder aanwezig om zich te transformeren in Heer Gys- brecht. Hiervoor stond hem het kostuum van dr. W. C. Royaards ten dienste (een van de beste toneelspelers en -regisseurs die ons land heeft gekend). Het v/as de bedoeling dat onze equipe tot voor het Zaandamse stadhuis zou rijden en daarbinnen zou Gysbrecht een gedicht de clameren. Het was geschreven door Evert Werkman en de heer Apon had het zorg vuldig uit het hoofd geleerd. De tekst staat elders in dit nummer afgedrukt. paarden met de slee een uitstekend Na de onfortuinlijke beëindiging van de start, was de eerste impulsniet meer mee doen. Maar toen de schrik was gezakt, be sloot men niet bij de pakken neer te zit ten en onmiddellijk een wagen op te tui gen en met dezelfde voerlieden, Koome en Venne en dezelfde paarden mee te doen. De wedstrijdleiding, met ons lot begaan, stond ons onmiddellijk toe donderdagoch tend te starten en in grote haast werd een bord met de woorden Gysbrecht v. Aem- stel geschilderd, en dat werd op de wa gen bevestigd. Helaas was de heer Apon verhinderd maar dat gold ook voor de bur gemeester van Zaandam die aanvankelijk onze hulde in ontvangst zou nemen. Zaaan- dam zou een nieuwe brug krijgen en de burgemeester zou bij de opening aanwezig zijn. Nu werd de heer Ten Cate van de afde ling Publiciteit geïnstrueerd en deze maak te zich snel het gedicht eigen, dat hij op de Zaandamse Dam ten beste zou geven. Uitgedost als Gysbrecht stond hij dus de volgende ochtend op de wagen, die zich statig en door velen nageoogd in de rich ting Dam begaf. Het werd een geslaagde tocht, die om 11 u. 53 min. 28 sec. begon en om 13 u. 47 min. 3 sec. eindigde. Een uur 53 min. en 35 sec. hadden de brave paarden gedraafd en gestapt, bekeken en

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 21