Van Dam tot Dam Onfortuinlijke slee en geslaagde wagentocht Hel is met de deelneming van de Amstel Brouwerij aan de Dam-tot-Dam-ra.ce helaas anders gegaan dan menigeen zich had voorgesteld. Op donderdag 21 augustus werd onze slee op enkele tientallen meters van het hoofdkantoor onbestuurbaar en de paarden Robert en Bertram gingen er in snelle vaart vandoor. De voerman, E. Koome en Gysbrecht van Aemstel, alias de acteur fan Apon, konden zich op het voortstuwende voertuig niet handhaven en vie len eraf. Voor het gebouw van de Raad van Arbeid kwam de slee tegen de stoeprand en een geparkeerde auto tot stilstand, waarbij een der paarden kwam te vallen. Een andere geparkeerde auto werd opzij ingedeukt, terwijl een dame op de bromfiets zo schielijk moest remmen en afstappen, dat zij ontvellingen aan haar been opliep en de bromfiets werd beschadigd. Ook de slee werd licht beschadigd, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor hetgeen mede te danken is aan de omstandigheid dat er op dat ogenblik (ca. kwart voor e f) bijna geen verkeer langs kwam. De bedoeling was dat de slee van de brou werij naar de Amsterdamse Dam zou gaan om daar te starten in de toerklasse. De te sleden route was van te voren bekeken en op woensdag 26 augustus begaf het an tieke voertuig zich op weg naar het Olym pisch Stadion. Daar zou hij poseren voor de fotograaf Paul Huf jr., die in opdracht van De Telegraaf een opname zou maken van de talrijke uitzonderlijke deelnemers in de toerklasse. Deze rit, die tevens proefrit was, verliep goed, de voerman had al spoe dig de slag te pakken en de paarden waren na enige honderden meters gewend aan het vreemde ding. Op de Stadionweg staken de manschappen van een politiewagen de hand op en ver boden verder te sleden, daar het wegdek eronder zou lijden. Met een in allerijl toe gesnelde vrachtauto kwam de slede toch nog op tijd in het Stadion aan, weldra ge volgd door de vooruitgestuurde paarden. Het viel allemaal mee. Een van de paarden is gevallen en koetsier koome houdt zijn oog bedekt, terwijl koetsier Venne snel de treknemen losmaakt, zodat het dier kan opstaan. De slee is tegen de stoeprand tot stilstand gekomen en de auto ervoor is licht beschadigd. 18

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 20