Wat Mark ervan denkt „Toen ik mijn vinger eens had gebrand, lachten ze me uit en een zei 'sufferd'. Bij ons hadden ze gezegd 'wat vervelend voor je'." Dit is een ervaring, in ons labora torium opgedaan door Mark D. Shulman (21), een student uit Amerika, die daar een paar maanden heeft gewerkt. Aan het eind van deze periode heeft hij ons wat van zijn ervaringen verteld en een paar opmerkingen gemaakt, die wel aardig zijn om door te geven. Om te beginnen bij het beginMark Shulman is een New-Yorker, die schei kunde en meteorologie studeert. Of dat een vreemde combinatie is Mark vindt van niet en vestigt de aandacht op het onder zoek van luchtverontreiniging, dat alleen met goed gevolg verricht kan worden door een man die zowel van scheikunde als van meteorologie verstand heeft. Het Instituut van Internationale Opvoeding heeft hem als een van negentig Ameri kaanse studenten, na overleg met de leiding van de universiteit waar hij studeerde, uit gekozen om deel te nemen aan het uit wisselingsprogramma. Negentig Amerikaan se studenten gaan naar Europa en het Nabije Oosten en negentig studenten uit twintig landen in deze streken gaan naar Amerika. Het is de bedoeling dat zij vooral het bezochte land en volk leren kennen en ervaring in het buitenland opdoen. Zulke uitwisselingsprogramma zijn dan ook van groot belang voor de jonge intelligentia van deze landen en voor het interlandelijk begrip. Mark woonde in een pension, waar hij zich tot zijn verbazing 's zondags bijzonder rustig moest houden en waar hij zich op deze dag met name van het wassen van sokken e.d. diende te onthouden. Hij schaf te zich een fiets aan („ik had sinds mijn dertiende jaar niet meer gefietst, want bij ons is een fiets een stuk speelgoed") en stortte zich in het Amsterdamse verkeer, dat hem verbeten partij gaf. Maar alles ging goed... Hij spreekt een paar woorden Nederlands, maar verstaan doet hij er veel meer. „Ik heb de indruk dat ze me op het laborato rium weieens de verkeerde woorden leren", lacht hij. Maar hij leerde er ook andere dingen, specifieke brouwerijproblemen on derzocht hijwaterzuiverheid, lucht in bier enz. MARK D. SHULMAN Wat hem opvalt in Nederland is de af stand die er bestaat tussen chefs en onder geschikten; die is groter dan in de Y.S. De humor van ons volk ligt hem wel hij heeft met verwondering geconstateerd hoe weinig de student ervoor voelt om met handenarbeid zijn brood te verdienen. Mark Shulman heeft zijn ogen goed de kost gegeven, daarvoor was hij ook hier. Tien dagen gaat hij naar Zwitserland en dan komt hij hier terug om met een speciaal vliegtuig naar Amerika terug te keren, samen met de andere negenentachtig, op dezelfde wijze als ze gekomen zijn. Maar in hun hart nemen zij indrukken mee en met vele vriendschapsbanden zijn zij, van de Nieuwe Wereld, verbonden met mensen van de Oude Wereld. En hiermede is hun missie tot een goed einde gebracht... 17

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 19