.En een vriendelijk mens geeft ze beide Er wordt wel eens gemopperd over de toenemende invloed van psychiaters bij de straf rechtspleging, die „iedere" wetsovertreder min of meer ontoerekeningsvatbaar verklaren met als gevolg „veel te lichte straffen"welke bovendien zouden worden ondergaan in inrichtingen, waar het heus niet zwaar valt een poosje te vertoeven. Desondanks openbaart zich op verheugende wijze elk jaar op de Nationale Reclasseringsdag de offerzin van het Nederlandse volk, die tot ver over onze grenzen bekend is. Inderdaad, er wordt bij de berechting steeds meer aandacht geschonken aan psychia trische inzichten en men streeft ten opzich te van het gevangenisstelsel naar een per soonlijker behandeling. Bedenk hierbij in tussen wel, dat het verlies van vrijheid een zeer gevoelige straf betekent, waarbij overigens het element opvoeding in sterke mate vertegenwoordigd is. Dit laatste ele ment domineert zelfs vaak teneinde straks de overgang naar de vrijheid natuurlijk een vrijheid in gebondenheid, hetgeen voor ons allen geldt zo vloeiend mogelijk te maken. Wij leven wat betreft berechting en reclas sering in een tijd van overgang en ge durende dergelijke perioden laten zich altijd pessimistische geluiden horen en blijken allerlei weerstanden, dikwijls voort spruitende uit onkunde, bekrompenheid of een zich niet los kunnen maken van het oude. Maar de groei naar een nieuwe tijd, waarin andere normen gelden, is niet te stuiten en het verleden is daarom met tal rijke voorbeelden de noodzakelijkheid van deze groei te bevestigen. Wij vertrouwen dan ook op het gezonde verstand van ons volk, dat ongetwijfeld de nieuwe geest, die rechters en reclas- seerders bezielt, zal aanvoelen en begrijpen en ook zal weten te aanvaarden, ondanks de „mislukkingen", die overigens gering in aantal zijn. Wat de verandering van het strafstelsel be treft vergeet niet, dat het overgrote deel van de delinquenten hiervan de zegenrijke gevolgen zal ondervinden. Staar u vooral niet blind op het geringe aantal dat de „modernisering" van onze gevangenissen niet ziet als een goed doel, maar slechts als middel de straf ontijdig te doen beëindigen. Het behoeft geen nader betoog, dat de Rechterlijke Macht ook de belangen van de gemeenschap geen ogenblik uit het oog zal verliezen. Intussen zullen de nieuwe ideeën betref fende berechting en reclassering, gegrond vest op eerbied voor de mens en dus zede lijk volkomen verantwoord, het arbeids terrein van de reclassering niet onaanzien- DE NATIONALE RECLASSERINGSDAG De actie die betrekking heeft op de Nationale Reclasseringsdag loopt van 14 tot en met 27 sep tember a.s. en de centrale datum is vastgesteld op zaterdag 26 sep tember a.s. In dit nummer willen wij gaarne aandacht vestigen op dit werk, dat gedaan wordt door en voor alle gezindten ten behoeve van hen die na hun straftijd weer op zo goed mogelijke wijze in de maatschappij moeten terugkeren. Wij publiceren daarom hierbij een artikel, opdat althans een facet van het reclasseringswerk belicht kan worden en de aandacht nog eens extra wordt gevestigd op de Na tionale Reclasseringsdag 1959 lijk uitbreiden en dat betekent ook, dat de zakelijke kant meer dan voorheen grote aandacht vraagt. In dit verband halen wij een gezegde aan van Charles Haddon Spurgeoneen handvol hulp is beter dan een karrevracht zuchten en prekenEn die „handvol hulp" willen wij dan in dit ge val zuiver zakelijk bekijken, ofschoon wij de nadruk blijven leggen op de morele en zedelijke verheffing van de gevallen mens. Het is wel bekend, dat de regering subsi dies verstrekt aan de verschillende reclas- seringsinstellingen, maar toereikend zijn die niet. Vandaar één dag per jaar een drin gend beroep op uw offerzin ten behoeve van de reclasseringsarbeid. Die dag is de Nationale Reclasseringsdag, waarbij wij al len mogen denken aan de woorden van Jezus Siracheen woord is dikwijls aan genamer dan een grote gaveen een vriendelijk mens geeft ze beide W. Bleiboer. 12

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 14