Straatnamen in de buurt KIND TE WATER! In de Amsterdamse Lauriergracht raakte onlangs een vier a vijfjarig jongetje te water zonder dat iemand het bemerkte. Onze chauffeur A. P. van Beek, die op dat moment stond te lossen bij een café al daar, zag een paar maal een blond kopje boven het water uitkomen en weer ver dwijnen. „Het duurde even voor ik mij realiseerde dat het een kinderhoofdje moest zijn ver telde hij ons, „maar toen sprong ik te water en zwom de gracht over. Ik bereikte het kind dat horizontaal aan de opper vlakte dreef en waarschijnlijk zou het kort daarop in deze stand gezonken zijn. Er waren inmiddels wat mensen naderbij ge komen en ik kon het kind toen aan ze overgeven. Het was nog bij kennis, maar ze hebben het toch naar het ziekenhuis gebracht". De heer Van Beek moet nog lachen als hij denkt aan het gezicht van zijn bijrijder, die plotseling niemand meer bij de Bedford zag staan. ,,Ik heb van een vrouw in de buurt wat droge kleren gekregen en toen maar weer verder rijden De ouders het kind was een van hun tien kinderen hebben mij nog gevraagd wat ik voor schade had, maar schade had ik eigenlijk niet; nou ja, een pakje tabak was onbruikbaar geworden. Toch hebben ze me nog een doosje sigaren gestuurd, maar dat was echt de bedoeling niet geweest". De heer Van Beek heeft zelf drie kinderen, van wie de jongste acht is. Toen op 7 april 1789 Petrus Camper in de Pieterskerk te Leiden was begraven, gaven zijn zoons aan A. Ziesenis (naar wie een Amsterdamse kade is genoemd) opdracht een gebeeldhouwd gedenkteken op te rich ten. Hiermede hebben zij gewaarborgd dat de herinnering aan een groot en veelzijdig geleerde blijvend zou zijn. In Amsterdam werd een straat naar hem genoemd en de Camperstraat loopt uit op de Amstel Brou werij. Camper, die op 11 mei 1722 in Lei den werd geboren ontving een goede op voeding en was dermate begaafd, dat hij op 24-jarige leeftijd promoveerde tot doc tor in de filosofie en later op de dag een proefschrift verdedigde waardoor hij zich doctor in de medicijnen mocht noemen. Deze man, die door Goethe een meteoor in geest, wetenschap, talent en activiteit werd genoemd, is aan verscheidene univer siteiten (o.a. te Franeker en Groningen) hoogleraar geweest. Hij was verdienstelijk als antropoloog, heel kundige, verloskundige en ontleedkundige het is bekend, dat hij jaarlijks tweehon derd overleden patiënten van het Binnen gasthuis onderzocht om de doodsoorzaak te weten te komen. In 1758 ontleedde hij een neger en toonde aan, dat er geen zwart bloed in zijn aderen aanwezig was iets wat men toen alge meen veronderstelde. Hij nam rasverschil len waar bij de schedels van leden van ver schillende volken en ontwierp een instru ment tot het meten van de gelaatshoek. Zijn grote verdiensten liggen vooral op het gebied van de vergelijkende ontleedkunde. Hij vergeleek bijvoorbeeld dieren met plan ten. Hij ontdekte de gehoorwerktuigen der vissen en constateerde dat de vogelbeende ren hol waren en gevuld met lucht en dat deze beenderen in verbinding stonden met de longen. Hij beschreef de neushoorn en de orang-oetan, dieren die in onze streken nauwelijks bekend waren en maakte een grondige studie van de olifant. Camper was ook een kunstenaar: hij teken de, schilderde en boetseerde en maakte teke ningen bij eigen werk. Een verhandeling over de beste schoen be wees, dat hij grondige studie van de voet had gemaakt. „Een bijzonder begaafd mens", zei een En gelse hoogleraar-tijdgenoot over hem, ,,'t is jammer dat hij zijn energie verspreidt over zovele gebieden". 11

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 13