De Raad van Beheer meldt: 19 5 8 niet ongunstig Op de Algemene Vergadering van Aandeelhouders, gehouden op 29 mei, is het voorstel van de Raad van Commissarissen om het dividend vast te stellen op 12 (onveranderd) goedgekeurd. Het afgelopen jaar is, ondanks de in som mige bedrijfstakken optredende terugslag, voor de Nederlandse brouwindustrie in het algemeen geen ongunstig jaar geweest. Zo wel de binnenlandse als de buitenlandse omzetten waren hoger dan die in het voor gaande jaar. Bij ons ligt de toeneming in beide categoriën relatief genomen boven de debietsvergroting van de bedrijfstak als ge heel. In Nederland vertoont de bierconsumptie per hoofd excessief gering in vergelij king met de hoofdelijke verbruikscijfers in de ons omringende landen reeds sedert verscheidene jaren een lichte, doch aanhou dende stijging. Er zijn geen aanwijzingen, dat deze opgaande lijn haar culminatiepunt reeds zou hebben bereikt. Doch zelfs al zou zich het hoofdelijk bier- verbruik in ons land stabiliseren op het tegenwoordige niveau, de gestadige groei van de Nederlandse bevolking op zichzelf rechtvaardigt reeds de verwachting dat over langere termijn gerekend het binnenlandse bierdebiet niet onaanzienlijk boven het hui dig totaal van circa 2.250.000 hl zal komen. Berichtten wij U in ons vorige verslag om trent de hoge bezetting van ons productie apparaat, de groeiende vraag naar onze bie ren en de hierboven geschetste verwachtin gen op langere termijn hebben ons aanlei ding gegeven, terzake van het productie vermogen van ons brouwbedrijf voorzienin gen te treffen, die het mogelijk zullen maken aan verder toenemende vraag te voldoen. In 1958 werd een aanvang gemaakt met vergroting van de capaciteit van het brouw huis, de gistkelders en de lagerkelders. De eerste phase van de brouwhuisvergroting is inmiddels gereed gekomen; de overige be gonnen bedrijfsvergrotingen komen in de loop van 1959 en I960 voor gebruik be schikbaar. Deze 'bedrijfsuitbreidingen kun nen worden gefinancierd uit de bij de Ven nootschap aanwezige c.q. beschikbaar ko mende middelen. De gestegen omzet weerspiegelde zich, on danks hogere grondstoffenprijzen, in een hoger bruto resultaat. De investeringen in het productie-apparaat en die ten behoeve van de afzet verzwaar den opnieuw de noodzakelijke afschrijvings kosten. De Surinaamse Brouwerij N.V. te Parama ribo ontwikkelt zich uitstekend. Zij keerde over het boekjaar 1957/58 11 dividend uit. Dat de drie daar gebrouwen bieren op Europees niveau staan, bleek uit de hoge onderscheiding, die haar op een internatio nale brouwers-tentoonstelling werd toege kend. De brouwerij van Jordan Brewery Ltd. te Amman, waarin wij een klein belang heb ben, is onder onze leiding in Zerqa ge bouwd en werd in oktober 1958 in bedrijf gesteld. De productie geschiedt onder onze supervisie. Het bier werd zeer goed ont vangen. De Antilliaanse Brouwerij N.V. te Willem stad (Curasao) sloot met een publieke emissie van aandelen het voorbereidende stadium af. Met de bouw van dit bedrijf wordt goede voortgang gemaakt en het laat zich aanzien, dat deze brouwerij in de loop van dit najaar de productie kan aanvangen. Ook hier geschiedt de bouw naar onze plannen en zullen wij de productie leiden. Poviet Producten N.V., onze in de pharma- ceutische sector werkzame dochtervennoot schap, is voor haar afzet in hoge mate van export afhankelijk. Door het tijdelijk onder breken van een reeks orders op haar hoofd product, Macrodex, had deze dochteronder neming gedurende het verslagjaar met on derbezetting te kampen en werd verlies ge leden. In het nieuwe boekjaar zijn tot dusverre onze omzetten wat hoger dan in de over eenkomstige periode van 1958 en indien de Nederlandse zomer niet al te slecht uit valt kan een gunstig omzetjaar worden verwacht. Ook in het afgelopen jaar heeft het overleg in de Ondernemingsraad in belangrijke mate bijgedragen tot het handhaven van de goede verstandhouding in het bedrijf. Wij betuigen gaarne onze erkentelijkheid voor de ijver en toewijding, waarmede allen in dienst van de vennootschap hun taak hebben vervuld.

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 6