Koelspiraal in kisten Wat wordt dat toch vroeg menigeen zich in de afgelopen weken af bij het zien van enkele mannen die een reuzenkist aan het maken waren op de „driehoek", de binnen plaats tussen vatengebouw en kantoor. Een kist van ongeveer zes meter lengte zie je niet over het hoofd. „Het grootste konij nenhok ter wereld", schertste de een. „Het theelepeldoosje van de reuzin" grap te de ander. Maar de timmerlieden hamer den onverdroten verder, voor degenen die het zagen bleef het doel mistig. En het bleef niet bij die ene kist, er kwa men er meer. Een tas planken, die men in de timmerwinkel met delen betitelt, werd omgevormd tot... ja, nu kan het dan gezegd worden, tot een beschuttend om hulsel voor de koperen koelspiralen, die in de in aanbouw zijnde legkelders het bier koel moeten houden. Eind april was het na melijk zover, dat de koelspiralen geplaatst konden worden, maar daarvoor moesten ze van de kade worden vervoerd naar het bouwwerk en vandaar door middel van een laadboom in de legkelder worden neerge laten. Ter bescherming van de vrij dunne koperen buizen werd de koelspiraal dus eerst in de kist verpakt en er zo geplaatst. Eenmaal in de legkelder wordt de kist ge sloopt en kan de spiraal worden opgehan gen, zodra de werkzaamheden vergenoeg zijn gevorderd. Van het neerlaten van zo'n kist met spi raal, die ongeveer duizend kilo weegt, werd bijgaande foto gemaakt. Bier in Groningen In de stad Groningen waren eenmaal tach tig handelsbrouwerijen gevestigd. Het was in een tijd, enige eeuwen geleden, dat het bier zulk een belangrijke plaats innam in de samenleving, dat het een grote rol in de geschiedenis van de stad kon spelen. De bierbrouwers hadden zich verenigd in een gilde, dat een der voornaamste was, het brouwersgilde, dat in 1434 zelfs 273 leden telde. Het kreeg in de loop der ja ren zeer grote macht. De brouwers hoefden slechts in uiterste noodzaak onder de wa penen te komen. En geen straatje zo klein of er was wel een kroeg in Groningen. Het aantal brouwerijen en tapperijen is la ter aanzienlijk verminderd. (G. W. Nanninga in een lezing voor de afdeling Groningen en Noord- Drenthe van de Ned. Genealogische Vereniging te Groningen, volgens he'. verslag in het Nieuwsblad van het Noorden.)

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 14