O I 12 JAAR NTC Doet U dit jaar mee U zult weieens hebben horen spreken over het NTC, de afkorting van het Nederlands Theater Centrum en u zult zich hebben afgevraagd wat dat NTC toch wel is. Mogen wij u hier eens een korte uiteenzetting geven over hetgeen het NTC beoogt In april 1947 werd het Nederlands Theater Centrum opgericht. Reeds voor de oorlog waren in toneelkringen stemmen opgegaan, dat het toneel en vele andere takken van de kunst niet voldoende leefden onder het Nederlandse volk. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit, dat het voor velen een groot financieel offer betekende naar de schouwburg te gaan. Doordat men in de oorlogsjaren weinig of niet kon uitgaan, was er na de oorlog een grote behoefte aan het bezoeken van toneell en operavoorstellingen e.d. Men heeft toen de plannen kunnen verwezenlijken om de schouwburg toegankelijk te maken voor hen, die om financiële redenen niet regelmatig toneelvoorstellingen kunnen gaan zien. Door raiddel van de steeds in aantal toe nemende bedrijfsorganisaties, werd een stichting in het leven geroepen, nl. het Ne derlands Theater Centrum, die zich ten doel stelde de uitvoerende kunsten, zoals toneel, dans, muziek, cabaret en de goede film op ruime wijze bij de bevolking bekend en bemind te maken; alle lagen van de bevol king financieel in staat te stellen van deze kunstvormen te genieten en een band te leggen tussen de kunst en haar uitvoerders enerzijds en het publiek anderzijds. Hoe dit doel te bereiken Dit doel tracht het NTC te bereiken door voor haar leden series toneelvoorstellingen, concerten, cabaret-, ballet-, filmvoorstel lingen en lezingen te organiseren, en de abonnementsprijs te laten betalen in tien maandelijkse termijnen. Door een jaarlijkse bdrage van 1,50 per persoon is men lid en heeft men het recht in te schrijven op alle series, welke het NTC te bieden heeft, alsmede het recht om in te tekenen op alle extra gebeurtenissen als voorstellingen in het Holland Festival, extra balletavonden, extra concerten en toneelvoorstellingen. De prijzen worden door het NTC zo laag mo gelijk gehouden en de reductie op de plaat sen varieert van 50 tot 35 procent. Alleen de allerbeste toneelgezelschappen komen in aanmerking om voor de leden van het NTC op te treden. Zo noemen wij u voor het seizoen 1959/1960 (1 sep tember 1959 tot 31 mei 1960) o.a. De Ne derlandse Comedie, de Haagse Comedie, Het Rotterdams Toneel, Toneelgroep Thea ter, Toneelgroep Ensemble, het Cabaret van Wim Kan, De Nederlandse Opera, Het Concertgebouworkest enz., enz. In de twaalf jaar, dat het NTC bestaat, is het ledental te Amsterdam alleen reeds ge groeid tot 23.000; het NTC begon in 1947 met 1500 leden. Een grote stijging dus, die bewijst, dat men het werk van het NTC waardeert en dat het voorziet aan een grote behoefte. Kortgeleden heeft een kostbare Westduitse Zeiss standaard mikroskoop zijn intrede gemaakt in ons laboratorium. Hiermede kan van drie- tot negenhonderdmaal worden vergroot. Voor de kenners nog enkele bijzonderhedenbioculair, hel en donker veld, olie-emersie. Hij wordt hier ge demonstreerd door onze brouwmeester, de heer T. E. H. Haggenmacher. 22

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 24