het meubilair uit de voor malige keizerlijke paleizen naar Nederland te doen over brengen. Zo kon hij zich om geven met voorwerpen, die veelal betrekking hadden op de geschiedenis van het Huis Hohenzollern. Evenals bij de meeste vorste lijke geslachten was het ook bij dit huis reeds in de zes tiende eeuw gebruikelijk een deel van het kapitaal in zilver werk te beleggen. Wanneer de nood aan de man kwam, zoals in tijden van oorlog, vond dit zijn weg naar de smeltkroes en kon uit de opbrengst ervan een deel van de oorlogskosten be streden worden. Zo deed Fre- derik de Grote achtereenvol gens in 1745 en 1757 een groot deel van de zilverschat- ten van zijn voorvaderen op- smelten, terwijl van het restant in 1809 op last van koning Frederik Willem III een be langrijk gedeelte in de smelt kroes moest verdwijnen. Wat thans in Doorn bijeen is, be staat dan ook behalve uit enige nog van het oude bezit afkomstige voorwerpen hoofdzakelijk uit zilveren kost baarheden, die in de negen tiende en twintigste eeuw ver zameld of ten geschenke ont vangen waren. Onder deze bevindt zich een groot aantal zilveren en vergulde bierpullen z.g. Münzhumpen, en enige hierbij afgebeelde Augs- burgse en Neurenbergse zil veren bokalen/gildebekers uit de zeven tiende eeuw. Deze laatste zijn vervaardigd door bekende en beroemde kunstenaars. Een beschrijving hiervan gaat echter buiten de strekking van dit artikel. Dank zij de zeer gewaardeerde medewer king van de intendant van Huis Doorn heb ik de collectie bierpullen mogen foto graferen en aantekeningen kunnen maken. Enige exemplaren zullen nu de revue pas seren. 17

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 19