„IM BIERKRUG LIEGT VIEL BETRUG" Het huidige Huis Doorn, de woonplaats van de ex- keizer, vindt zijn oor sprong in het versterkte kasteel, dat omstreeks het midden van de veertien de eeuw door de bisschop van Utrecht ter beveili ging van de goederen, welke de kerk in deze omgeving bezat, werd gebouwd. Na de hervorming ge raakte het slot in het be zit van jhr. Reynier van Goldstein, die aan het herstel aanzienlijke som men ten koste legde. Het was in dit huis, dat Willem II, voormalig Duits Keizer, in 1920 zijn intrek nam en waar hij tot zijn dood een entwintig jaar later zou verblijven. Het was de keizer, krachtens een overeenkomst met de Duitse staat, toegestaan voor de aankleding van Huis Doorn een deel van 21 Januari 1859-1959 Willem II, keizer van Duitsland en koning van Pruisen, werd op 27 januari 1859 ge boren als oudste zoon van keizer Frede- rik III. Hij ontsloeg in 1890 Bismarck, omdat hij „zijn eigen kanselier" wilde zijn. Volgde in binnen- en buitenlandse politiek een „Neue Kurs", die echter zeer onvast bleek te zijn. Zijn persoonlijke politiek en die van zijn zwakke kanselier, Von Holl- weg, deed Duitslands positie steeds moei lijker worden en sleepte het tenslotte in de rampzalige Wereldoorlog I. Hij werd in 1918 tot aftreden gedwongen en leefde sindsdien teruggetrokken te Doorn. Hij overleed in 1941. Nederland weigerde tot tweemaal toe zijn uitlevering aan de En tente, de verbonden vijanden van Duits land. Wat ex-keizer Willem II met bierpullen te maken heeft, zal u duidelijk worden na lezing van onderstaand artikel. 16

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 18