BIER IN DE WERELD BIER UIT NEDERLAND Nog voordat Columbus de Amerikaanse grond had betreden was Nederlands bier in Nederland zelf en ver over haar gren zen een geliefde drank, niet alleen voor de gegoede burgerij maar ook voor het „gemene volk", zoals toen de uitdrukking was. Het ging de bierbrouwers in de middel eeuwen beter dan heden, want koffie en thee bestonden nog niet als drank. Water drinken was wegens besmettingsgevaar niet aan te bevelen, zodat bier werkelijk een volksdrank was. De benodigde hoe veelheden werden door talloze kleine brouwerijen geleverd. In de vijftiende eeuw waren er in Holland vele honder den, zodat er zeker van concurrentie sprake moet zijn geweest. In 1900 waren in Ne derland vijfhonderd brouwerijen in bedrijf. Reeds in 1938 was dit aantal tot 148 terug gelopen. Slechts 42 daarvan konden als grote brouwerijen gelden. Met de bier- uitvoer houden zich slechts ongeveer tien brouwerijen bezig. De concurrentie op de internationale bier markt is na de oorlog zeer groot gewor den. Acht jaar lang kon Nederland zich handhaven als de grootste bierexporteur. Pas in 1957 gelukte het de brouwers van de Duitse Bondsrepubliek hun Nederlandse collega's te overvleugelen, maar in 1958 stond Nederland weer aan de top. Een goede indruk van de Nederlandse bieruitvoer krijgt men, als men bedenkt, dat ruim twintig procent van de totale bieruitvoer op de wereld uit Nederlandse MILJOENENBRO UIVERS Wat de tien grootste brouwerijen in de Verenigde Staten het vorig jaar hebben geprodu ceerd, kunt u uit het onderstaande overzicht niet te weten komen, maar wel ziet u hoe veel zij verkocht hebben. En dat is bijzonder veel. De percentages geven het verschil met 1957 aan. brouwerijen komt. Dat wil zeggen, dat waar ter wereld geïmporteerd bier wordt gedronken, elke vijfde fles een Nederlands etiket draagt. Naar Afrika, vooral naar Ghana en Nige ria, ging in de laatste jaren ongeveer veer tig procent van de Nederlandse bierexport. Dan pas komen de Verenigde Staten als afnemers. De rest gaat naar talrijke landen in Europa, Azië en Midden-Amerika. Ook Australië en Nieuw-Zeeland betrekken bier uit Nederland, dat verder op vele grote en kleine schepen der zeven zeeën een geliefde drank is. Tot zover spraken wij steeds over de directe bieruitvoer uit Nederland. Er is intussen ook een minder opvallende, in zekere zin onzichtbare uitvoer, die zijn ontstaan aan het beginsel van de minste weerstand dankt. Hoge tolmuren, deviezenmoeilijkheden, evenals andere bepalingen die de afneming van Nederlands bier in vele landen ver hinderen, hebben ertoe geleid dat Neder landse brouwerijen in vele landen buiten landse dochterondernemingen opgericht hebben of deelnemen in reeds bestaande brouwerijen. Op deze manier hebben zij deel in brouwerijen in België, Belgisch- Kongo, Venezuela, Indonesië, Egypte, Ni geria, Malakka, Suriname en Kenia. Hieruit volgt dat de Nederlandse brouwerijen hun afnemers overwegend in landen buiten Europa hebben. Zij houden het voor moge lijk dat hun leveringen daarheen beïnvloedt zullen worden. Als de gemeenschappelijke markt van kracht wordt, bestaat de moge lijkheid dat de levering daarheen beïnvloed zal worden. hl 1. Anheuser-Busch, Inc. 8.238.785 13,80 2. Jos. Schlitz Brewing Co. 6.953.740 - 2,17 3. Falstaff Brewing Co. 5.312.360 4,90 4. P. Ballantine Sons 4.761.924 1,35 5. Carling Brewing Co. 4.166.794 +12,07 6. Theo. Hamm Brewing Co. 4.005.163 0,53 7. Liebmann Breweries 3.359.460 1,83 8. Pabst Brewing Co. 3.009.000 —12.07 9. Miller Brewing Co. 2.729.079 - 0,40 De tiende brouwerij is die van F. M. Schaefer Brewing Co., die geen opgave heeft verstrekt, maar volgens schatting op de zevende plaats komt, hetgeen betekent dat deze brouwerij op dit staatje tussen Hamm en Liebmann zou moeten staan. 10

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 12