DWALEND over de Veiligheidsbeurs Nergens komt de neiging tot gokken zo goed tot uiting als bij mensen die te weinig voorzorgen nemen om hun veiligheid te verzekeren. Ze gokken er lustig op los onder het motto: 't zal zo'n vaart wel niet lopen. Dezelfde mensen die zich beijveren voor goede voorzieningen voor hun oude dag (veiligheid voor later) en andere sociale maatregelen, kunnen een onbegrijpelijke non chalance aan de dag leggen als het om hun directe veiligheid gaat. Neemt u ons deze sociaal-filosofische over peinzingen maar niet kwalijk. We kwamen er als vanzelf toe, al dwalend over de (derde bedrijfs-)Veiligheidsbeurs, die enige tijd geleden in het Veiligheidsinstituut aan de Hobbemastraat is gehouden. Zorg voor de veiligheid, thuis, op straat en op het werk is eigenlijk zo eenvoudig. Daar staat tegenover dat de gevolgen van een onvoldoende zorg vaak zo verschrik kelijk kunnen zijn. Op de Veiligheidsbeurs worden we niet meer geconfronteerd met platen, waarop de bloedige gevolgen van een ongeval staan uitgebeeld. Nee, veel meer wordt nu de nadruk gelegd op het positieve ongelukken voorkomen. Maar de zwarte schaduw van de gevolgen ligt niettemin over iedere waarschuwing. Hoe leest u liever? luidt een vraag. We zien een man die een heerlijke rusthouding heeft aangenomen: fauteuil, benen op een bankje, kussens en tijdschriften overal. Daarnaast een bladzijde brailleschrift met een tastende vinger. Dit is een Ameri kaanse plaat. Een Nederlandse plaat laat een onbezorgde man in trekkersdracht zien, de rugzak op de rug. Een prettige vakantie door veilig werken, lezen we. In een bovenhoek het omzwachtelde gezicht van een man. Men wrijft zich de ogen uit bij het zien van het grote aantal mogelijkheden die een ongeval kunnen veroorzaken en men wordt even stil bij het zien van de zuil die bij de opening op 2 maart door de wethouder van Amsterdam, de heer F. H. L. van Wijck in bedrijf is gesteld. Op dat moment was het kwart over elf en toen wees een teller op die zuil aan dat er sinds 1 januari j.l. 85 dodelijke bedrijfsongevallen in Ne derland waren gebeurd. De andere tellers hadden 46.455 bedrijfsongevallen met drie dagen verzuim of erger aangegeven en 696.831 bedrijfsongevallen met letsel. Van dat ogenblik af werkten de tellers 81/2 uur per dag (51/2 uur op zaterdag): elke twee seconden lichtte er een groen lampje op er had een arbeidsongeval plaatsgevonden, waarbij letsel werd opge lopen; elke 32 seconden gloeide een geel lichtje aan een arbeidsongeval met drie of meer dagen verzuim was gebeurd. Elke vier uur en achtenveertig minuten gaf een rood licht aan, dat er een dode in het bedrijfsleven was gevallen. Wij weten allen, dat arbeidsongevallen zul len blijven voorkomen, dat ze beperkt kun nen worden, weten we ook. De tentoonstelling in het Veiligheidsinsti tuut heeft ons bepaald bij de noodzaak zoveel mogelijk voorzichtigheid in acht te nemen. Hoed u voor uitglijden, zorg voor veilige stellingen, gebruik veiligheidsbril- len en helmen, doe een masker voor en leer de eerste beginselen van EHBO. Dit alles zal dan moeten leiden tot, zoals een affiche ons mededeelde meer grijn zen en minder grommen. (Vervolg van pag. 7) kreeg de heer Van Marwijk Kooy nog even de gelegenheid op te merken met een schuin oog op de lucifersik merk dat er toch nog gerookt wordt in de brouwerij... Het gelach dat hierop volgde vormde een goede inleiding tot het gezellig samenzijn, nadat de jubilaris door alle aanwezigen was gelukgewenst. DANKBETUIGING Mede namens mijn vrouw wil ik graag langs deze weg, directie, chefs en collega's van harte dankzeggen voor de manier waar op zij mijn jubileumdag hebben opgeluis terd, alsmede voor de goede gaven waarmee zij mij hebben bedacht. H. Hesseling.

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 10